KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kultura

Trump chtěl do Bílého domu originál Van Gogha. Muzeum mu nabídlo pouze zlatý záchod

Guggenheimovo muzeum v New Yorku velmi nevybíravě vyběhlo s požadavkem Donalda Trumpa na možnost zapůjčení Van Goghova obrazu do Bílého domu. Místo krajinomalby mu kurátorka nabídla jen zlatý záchod.

...

Kurátorka Nancy Spector podle listu Washington Post reagovala na Trumpův požadavek zamítavě již v loňském září. Trump měl tehdy zájem o slavný obraz Krajina pod sněhem, jenž by se dle něj nádherně vyjímal v prostorách Bílého domu.

Kurátorka věhlasného Guggenheimova muzea však žádost zamítla, neboť jeho majitelé souhlasili s jeho zapůjčením do výstavy sesterské instituce. Jako alternativu navrhla toaletu z 18karátového zlata.

„Lituji, že nebudeme schopní zapůjčení uskutečnit, neboť je obraz součástí Thannhauserovy kolekce, která zakazuje přesun vyjma nejvzácnějších příležitostí,“ stálo v úvodu mailové komunikace.


Trump chtěl Van Goghův obraz do Bílého domu.

Kurátorka zlatou toaletu naopak nabídla na dlouhodobý pronájem. „Je samozřejmě velmi cenný a křehký, ale poskytli bychom veškeré instrukce pro jeho instalaci a udržování,“ přislíbila v nabídce.

Zpráva o tom, jak kurátorka s americkým prezidentem a jeho žádostí „vyběhla“, pobavila řadu uživatelů sociálních sítí, kteří v jejím jednání vidí kritiku současné Ameriky a Trumpova přístupu k prezidentské instituci a životu.


„Trump požádal Guggenheimovo muzeum o zapůjčení Van Gogga a oni mu místo toho nabídli zlatý záchod. Tohle se stane, když jako první věc po nástupu do úřadu snížíte státní příspěvky na umění,“ komentoval pobavěně Kaivan Shroff na Twitteru.


Ne každý s postupem kurátorky souhlasí. „Díky, že jste dovolili Nancy Spector urazit prezidenta USA nabídkou zlatého záchodu. Nečekejte z mé strany v letošním roce žádný příspěvek. Jelikož jsem volil Trumpa, mám pocit, že mé příspěvky nejsou chtěné,“ reagoval dotčeně další uživatel sociální sítě.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek