KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kultura

ŽEBŘÍČEK: 25 filmů, které si pouštíme nejčastěji

Které filmy si pouštíte nejčastěji? Horory? Komedie? Romance? Podle průzkumu se mezi nejoblíbenější a nejpřehrávanější tituly řadí Star Wars, Pán prstenů nebo Pomáda!

...

Máme rádi "lehké" filmy

Statistická skupina FiveThirtyEight prováděla výzkum, ve kterém chtěla zjistit, které filmy jsou podle diváků těmi nejpřehrávanějšími, na 1169 respondentech a dohromady získala přes 4300 položek, s nimiž mohla pracovat. V rámci zpracování údajů bylo nutné některé filmy zařadit do kolonky kompletní filmové série. Například u titulů jako Harry Potter nebo Star Wars, kde podle výzkumníků nebylo kolikrát možné odlišit, zda respondenti měli na mysli specifický díl, anebo všechny části dané série.

Výsledky jsou nicméně očekávatelné, neboť se ukázalo, že publikum má jednoznačně rádo lehkonohé filmy, jimž nechybí humor, dobrodružství a v ideálním případě i romantika. Dokonalou kombinaci zmíněného pak pro respondenty představuje sága Star Wars, jež koncem 70. let nastartovala zájem o novodobé zpracování pohádek a mýtů, jimiž je vesmírná série ovlivněna. Nepřekvapí ani umístění populárního Pána prstenů, série Harry Potter, anebo výskyt i v Česku populárních filmů jako Pretty Woman, Pomáda a Hříšný tanec.

Kulturní rozdíly

Ač se dá říci, že s velkou částí zmíněných filmů se dokáže ztotožnit i český divák, některé tituly v žebříčku jsou očividně ovlivněné regionem výzkumu, tedy USA, kde je velmi populární série Čaroděj ze země Oz, muzikál Za zvuků hudby, anebo čtyřhodinové melodrama z Občanské války Jih proti Severu. Neobvyklý v rámci USA není ani výskyt snímku Život je krásný, jenž je ve Spojených státech amerických vánoční klasikou srovnatelnou s našimi Třemi oříšky pro Popelku.

Z českého pohledu tudíž nelze brát žebříček doslovně. Slouží spíše jako ukazatel diváckého trendu a specifik daného publika. Pokud jste však některý z uvedených snímků neviděli, měli byste to napravit. Ve všech případech se jedná o opravdové (nejen) divácké klasiky.

Kompletní žebříček:

 1. Star Wars
 2. Čaroděj ze země Oz
 3. Za zvuků hudby
 4. Pán prstenů
 5. Jih proti Severu
 6. Kmotr
 7. Princezna nevěsta
 8. Vykoupení z věznice Shawshank
 9. Harry Potter série
 10. Život je krásný
 11. Forrest Gump
 12. Pomáda
 13. Hříšný tanec
 14. Pulp Fiction - Historky z podsvětí
 15. Titanic
 16. Lví král
 17. Pretty Woman
 18. Casablanca
 19. Matrix
 20. Zápisník jedné lásky
 21. Star Trek
 22. Hledá se Nemo
 23. Mafiáni
 24. Pýcha a předsudek
 25. Caddyshack
 26. The Avengers
ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
LOTR série, HP, Star Wars nebo Pulp Fiction nikdy neomrzí :).