KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
nazory

Německo glosuje možnou koaliční vládu ČR: „Miliardář, neonacista a komunista“

Německý HuffingtonPost zveřejnil 21. listopadu článek popisující aktuální povolební situaci v sousední České republice. Autor Marco Fieber se v něm zaměřuje především na skutečnost, že se v sousední „Czechii“ rýsuje poněkud nezvyklá koaliční spolupráce, v jejímž čele by mohli stát „miliardář, neonacista a komunista“. Tento unikátní pohled zvenčí může nám Čechům poměrně hezky a přesně ukázat, jak na aktuální situaci a naše současné/budoucí politické představitele nahlíží na západ od nás.

...

Miliardářem je myšlen předseda hnutí ANO Andrej Babiš, neonacistou předseda SPD Tomio Okamura a komunistou předseda KSČM Vojtěch Filip. Fieber glosuje politickou situaci v České republice měsíc po parlamentních volbách, které s přehledem ovládlo Babišovo ANO a pozastavuje se nad možností menšinové vlády, kterou chce nyní Babiš sestavit, neboť s ním kvůli jeho probíhajícímu trestnímu obvinění v kauze Čapí hnízdo většina ostatních zvolených stran nechce jednat.

Výjimku však tvoří dva potenciální partneři, s kterými by Babišovo ANO mohlo ve Sněmovně získat pohodlnou většinu 115 křesel, a to SPD Tomia Okamury a KSČM Vojtěcha Filipa. Fieber dále upozorňuje na to, jak by vůbec mohla taková „fúze“ různorodých názorů a politických postojů v praxi fungovat, přičemž vyzdvihuje následující body:

  • Na jedné straně trojúhelníku je sám Babiš, který dokázal vyhrát volby „i přes to, že jej již řadu měsíců vyšetřují jak české, tak evropské úřady“. Předseda hnutí ANO čelí obvinění z dotačního podvodu na wellness centrum Čapí hnízdo, vlastněné jeho holdingem, který zahrnuje více než 250 společností.
  • V druhém rohu je Okamura, „který svou předvolební kampaň postavil mimo jiné proti Romům, přistěhovalcům a uprchlíkům, přičemž se nevyhýbal ani antisemitistickým sloganům.“ Jedním z jeho cílů je i zákaz islámu na území ČR a opuštění EU.
  • A v posledním třetím rohu stojí komunisté. Ačkoliv „jsou z pohledu členské základny stále největší politickou stranou České republiky“, v letošním parlamentních volbách utrpěla KSČM velké ztráty, což otřáslo i pozicí jejího předsedy Vojtěcha Filipa. Strana mimo jiné požaduje vystoupení z NATO.

V neposlední řadě autor zmiňuje i možné programové průniky jednotlivých stran, zejména skutečnost, že všechny tři strany v různém rozsahu odmítají přijímání uprchlíků z islámských zemí a rády by do Ústavy dostaly zákon o referendu. Poněkud skeptickým je v otázce „Czexitu“, který by se dle jeho názoru na rozdíl od KSČM a SPD Babišovi, jež má podnikové investice v Německu či Francii, příliš nezamlouval.

Anne Seyfferthová ještě před volbami o Babišově vztahu k EU pro HuffPost řekla: „Není proti EU jako takové, ale proti politické unii. Brusel je pro něj užitečný jen tam, kde mu přináší peníze a pomáhá České republice.“

Fieber se ani dále v textu neostýchá nazývat osoby a strany „upřímnými“ přízvisky. Před SPD vždy vkládá přídavné jméno „neonacistická“ a obouvá se i do „Putinova přítele Zemana“, který dal dle jeho názoru obviněnému Babišovi „požehnání“ sestavit menšinovou vládu za všech okolností a klidně i na třikrát, neboť „odmítá nové volby“.

Na závěr svého textu Marco Fieber varuje, že takovýto politický vývoj „není pro Evropu zdravý“. Stejně, jako pro Evropu podle něj není zdravé, že v Polsku vládne národně-konzervativní vláda a v Maďarsku premiér Viktor Orbán, „není pro Českou republiku zdravý populistický miliardář, neonacista a komunista“.

Celý článek si můžete přečíst ZDE.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek