KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
nazory

O závisti: Přejte lidem ve svém okolí úspěch, jde i o vaše dobro

Závist je strašně kontraproduktivní a neefektivní emoce. Přináší doslova nulový posun kupředu, nulový pokrok a zpravidla i nulové příležitosti. Je jen jakousi kompenzací pro ty z nás, kteří jsou příliš zapšklí na to, aby si sami dokázali přiznat své chyby, své neúspěchy a alibistické lži, které si neustále nalhávají. Být vůči ostatním lidem přející přitom nemusí být dobré jen za účelem lepší karmy a pocitu ze sebe sama.

...

Šrámy historie

Říká se, že v České republice se úspěch neodpouští. Na druhou stranu se ale zdá, že zejména mezi mladými generacemi výrazně roste tolerance k majetkovým rozdílům a rozladěnost z čehokoliv neobvyklého lze pozorovat spíš u starších generací. Jde totiž přirozeně o nešvar bývalého socialistického režimu, který dbal na to, aby všichni měli stejně, nikdo neměl víc než jeho soused a lidé si na tento stav přirozeně až příliš zvykli.

Když přišla revoluce, začali se objevovat první podnikatelé či milionáři a rozdíly mezi jednotlivými lidmi se začaly výrazně měnit, řada to nesla velmi těžce. Dnes to však skoro vypadá, že mladé generace berou bohatství ostatních spíš jako motivaci něco dělat, díky čemuž roste poptávka po osobním rozvoji, mentoringu, koučingu a podobných záležitostech. Uvědomují si, že fakt, že někdo má víc peněz a úspěchu než oni, nemusí nutně znamenat, že oni sami nic takového nikdy mít nemůžou.

Nesmyslná a zbytečná závist

Proč byste nikdy nikomu neměli nic závidět? Když uvidíte člověka, který je viditelně při penězích, ale jeho schopnosti tomuto majetkovému stavu vůbec neodpovídají, máte důvodu mu závidět? Možná má krásné auto, ale jak víte, že není až po uši zadlužený a v konstantním stresu? Jak víte, že mu na všechno, co vidíte, dala zámožná rodina. Třeba je ve skutečnosti mnohem neschopnější než vy a jednoho dne na to šeredně doplatí. Vyměnili byste si to s ním?

Člověk, který z ničeho vybudoval něco, by se také neměl stát terčem vaší závisti. Když to dokázal on, dokáže to každý, kdo bude mít chuť, motivaci a vytrvalost. Je třeba uvědomit si, že zatímco onen druhý pohled vám vždycky něco přinese, vždycky vás poučí o životě, pouhá závist vám kromě hořkosti nedá vůbec nic. Jen budete plýtvat časem a řešit životy druhých, kteří s vámi nemají nic společného, nic opravdového vám nepřinesou a které mimochodem s vysokou pravděpodobností vůbec nezajímáte.

Přátelé, rodina

Jenže co když s vámi tito lidé mají něco společného? Co když je zajímáte. Co když jste dobří přátelé, nebo dokonce blízcí rodinní příbuzní? Možná jste měli v životě stejnou startovní čáru, ale váš blízký už to stihl někam opravdu dotáhnout, zatímco vy (aspoň podle svého mínění) jste zůstali v průměru.

Ani tento případ nedává žádný důvod k závisti – a už vůbec ne, pokud jde o vaší rodinu, protože úspěch jednotlivce posouvá kupředu i celkový status rodiny. Když se navíc rozhodnete zahájit nějakým způsobem „palbu do vlastních řad“, můžete si zbytečně ublížit.

Jak známo, úspěšní lidé zpravidla mají známosti, umí věci zařídit a dokáží pomoci své rodině i přátelům. Proč si tedy zbytečně ničit vztah s někým, kdo vám třeba co nevidět nabídne práci? Možná vám dá vaší životní šanci prosadit se a něco dokázat, protože jeho úspěch bude vytvářet nová pracovní místa a on bude potřebovat někoho, na koho se může spolehnout?

Už jen díky šanci, že z úspěchu svého blízkého můžete profitovat a těžit někdy v budoucnu vy sami, byste si v hlavě měli rezolutně zakázat jakoukoliv zášť a závist. Místo toho lidem ve svém okolí úspěch přejte, pogratulujte jim k němu. Nikdy nevíte, kdy úspěch někoho jiného (třeba i úplně cizího) zarezonuje i vašim životem a přinese vám nečekané příležitosti.

Kde berete tu jistotu, že jednou nebudete těžce nemocní a nebudete potřebovat, aby vám tento majetný blízký zaplatil drahou zdravotní proceduru? Pro blízkého přítele nebo rodinu to samozřejmě udělá. Ale udělá to pro někoho, kdo mu celé roky jen závidí místo toho, aby sám něco produktivního dělal, nebo aby mu pomohl, když to tehdy potřeboval? Zacházím samozřejmě do extrému, ale uvědomte si, že závist je zcela zbytečným a mimo vaše ego ničím nevyprovokovaným zlem, kterým poškozujete především sami sebe a které se vám jednoho dne může nepříjemně vrátit.

 

Autor: Kat

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (2 příspěvků)

Komentáře (2)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
dasdsad