KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
nazory

Proč byla Itálie v posledních letech ušetřena masových teroristických útoků?

Pokaždé, když Youssef Zaghba přistál v Boloni, vždy na něj někdo u letadla čekal. V Itálii nebylo žádným tajemstvím, že byl 22letý mladík italsko-marockého původu pod dohledem. Zaghba byl jedním ze tří teroristů, kteří jsou zodpovědní za útok na London Bridge. Jeho matka uvedla, že byl v neustálém kontaktu s policisty, kteří s ním jednali až přátelsky. Celý případ tak poukázal na to, jak italské bezpečnostní síly fungují v porovnání s těmi britskými. 

...

Itálie Velkou Británii o nebezpečném Zaghbovi opakovaně informovala, ale bez výsledku

„Mluvili s ním na letišti. Během doby, co byl tady, za ním policisté přišli několikrát denně, aby jej zkontrolovali,“ uvedla Youssefova matka Valeria Collinová v rozhovoru pro The Guardian. „Byli k němu přátelští,“ pokračovala. „Říkali mu: Hej, synu, řekni nám, co jsi dělal. Řekni, co děláš teď a jak se máš?“ řekla Collinová.

V týdnech před útokem tak dění kolem Zaghby vrhlo světlo na rozdíly mezi tím, jak se k podezřelým z terorismu chová Itálie, a jak Velká Británie. Po příjezdu do Londýna nebyl Zaghba podle své matky nikdy zastaven ani vyslýchán, ačkoli před ním italští představitelé své britské protějšky varovali.

Franco Gabrielli, italský policejní šéf, uvedl, že se Itálie opakovaně pokoušela Velkou Británii na hrozbu upozornit. „Naše svědomí je čisté,“ uvedl Gabrielli. Britský Scotland Yard na to konto odpověděl, že Zaghba „není předmětem zájmu policie ani MI5.“ Itálie v posledních desetiletích trpěla značným politickým násilím, jehož součástí byla i vražda dvou významných soudců bojujících proti mafii v devadesátých letech.


Na rozdíl od všech svých velkých evropských sousedů však Itálie od osmdesátých let nikdy nebyla svědkem teroristického útoku. Má Itálie prostě jen štěstí, nebo tkví „kouzlo“ v něčem jiném? Je díky letům bojů proti mafii lépe připravena chránit svou zem? Nebo existují i další faktory?

V Itálii není tolik lidí, kteří by mohli být zradikalizováni, jako v okolních evropských zemích

„Hlavním rozdílem je, že v Itálii není velká populace přistěhovalců druhé generace, kteří byli, nebo by mohli být zradikalizováni,“ tvrdí Francesca Galliová, pomocná profesorka na Maastrichtské univerzitě a odbornice na politiku boje proti terorismu.

Podle Galliové je zapotřebí zhruba 20 lidí, aby sledovali jedince podezřelého z terorismu. Všechno se samozřejmě stává složitějším ve chvíli, kdy je více podezřelých, které je třeba sledovat. Dva nedávné incidenty - případ Zaghby a teroristický incident v Miláně, při němž byl pobodán policista a voják Italem severoafrického původu - poukazují na určitý posun v rámci míry nebezpečí, které Itálii hrozí.


Galliová však uvedla, že italská policie a protiteroristické síly se na rozdíl od Francie, Belgie a Velké Británie nemusejí zabývat obrovským množstvím lidí, kteří by mohli být potenciálně ohroženi radikalizací. Neznamená to však, že by Itálie unikla terorismu úplně. Tunisan Anis Amri, který minulý rok zaútočil na vánočních trzích v Berlíně, byl zastřelen policií na okraji Milána. Amri byl nejspíš zradikalizován právě v Itálii, konkrétně v sicilském vězení.

Za 12 měsíců vyslechnuto přes 160 000 osob podezřelých z terorismu

Mohamed Lahouaiej-Bouhlel, který stál za loňským smrtícím útokem v Nice, byl identifikován italskou policií poté, co strávil nějaký čas v pohraničním městečku Ventimiglia. Někteří experti tvrdí, že Itálie dokázala bojovat proti hrozbě ISIS na domácí půdě díky tomu, že ovládá právní a policejní nástroje vyvinuté díky dlouholetým zkušenostem s mafiánskými případy, které se zrodily mezi pozdními šedesátými lety a časnými osmdesátými lety.


Podle údajů zveřejněných italským ministerstvem vnitra protiteroristické orgány mezi březnem 2016 až březnem 2017 vyslechly celkem 160 593 lidí. Na letištích bylo takto vyslýcháno 34 000 lidí, z nichž bylo 550 jedinců podezřelých z terorismu zatčeno a 38 bylo nakonec odsouzeno. Více než 500 radikálních webových stránek bylo dále zablokováno a téměř půl milionu dalších sledováno.

„Během let plných terorismu jsme dostali velice těžkou lekci,“ uvedl bývalý ředitel italské zpravodajské služby Giampero Massolo. „Získali jsme zkušenosti o tom, jak je důležité udržovat neustálý dialog na operační úrovni mezi zpravodajskými a donucovacími silami. Ve skutečnosti je prevence klíčem k tomu, aby byl následný boj proti terorismu účinný,“ uvedl Massolo.

Italské úřady se rovněž výrazně opírají o zachycené telefonní hovory, které mohou být na rozdíl od Spojeného království legálně použity jako důkaz u soudu.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
...Italove,stejne jako Izraelci,vcas realizovali,ze lidska prava se vztahuji,jak jiz sam nazev napovida,pouze a vylucne na LIDI...terroriste do teto kategorie napatri...