KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
nazory

Prosím, přestaňte už s konspiračními teoriemi ohledně střelby ve Vegas

Přesně před týdnem jsme jen nevěřícně kroutili hlavou a sledovali, jak bez přestání rostou čísla mrtvých a zraněných, do kterých tehdy ještě neznámý Stephen Paddock zahájil palbu na hudebním festivalu v Las Vegas. Zatímco policisté teprve natahovali pásku u vchodu do pokoje 32135 ve 32. patře hotelu Mandalay Bay a překračovali jeho mrtvé tělo, na internetu už první experti na balistiku a plánování masových vražd kategoricky odmítali oficiální verzi. Do dnešního dne se objem konspirací a drbů nafoukl do neúnosného objemu a na internetu koluje celá řada otázek, které mají veřejně prezentovanou verzi incidentu podkopávat. Takže je načase vzít do ruky jehlu a začít tyhle bubliny jednu po druhé likvidovat.

...

1) Jak Paddock dokázal do svého pokoje dostat tolik zbraní, aniž by si ho někdo všiml?

Odpověď: Použil k tomu (světe div se) vozík na zavazadla a celkem deset kufrů, které během tří dnů postupně navozil do svého pokoje.

2) Jak to, že si ho přitom nikdo nevšiml? Vždyť hotelový komplex Mandalay Bay určitě hlídají stovky bezpečnostních kamer.

Odpověď: Je to k nevíře, ale když se prostorami hotelu běžně pohybují zavazadla a hosté, nejedná se o nijak podivnou ani podezřelou událost.

3) Jak mohl stihnout vystřílet tolik nábojů bez výcviku?

Odpověď: Zmáčknout spoušť není žádná věda a kdo říká, že neměl trénink? Paddock vlastnil více než 40 zbraní a určitě je neměl jenom proto, aby se na ně díval. Bezpečnostní záběry navíc ukázaly, že dva dny před útokem odjel sám někam do nevadské pouště, čirou náhodou zrovna do oblasti, kterou místní často používají právě pro cvičnou střelbu.

4) Jak mohl za tak krátkou dobu zabít tolik lidí?

Odpověď: Velmi snadno. Po celých 11 minut střílel téměř bez přestání (zbraně byly upraveny z původně poloautomatických na plně automatické) do davu lidí, kteří netušili, odkud střelba přichází.

5) Proč měl tolik zbraní?

Odpověď: Zaprvé to byl psychopat. Jak řekl po útoku šerif Joseph Lombardo: „Ne madam, nedokážu se v téhle chvíli vžít do mysli psychopata.“

Zadruhé zřejmě plánoval, že bude na své palebné pozici delší dobu, takže by se mu několik zbraní mohlo přehřát a ostatní měl připravené jako zálohu. Nebo možná nebyl tak dobrý ve výměně zásobníků? Jen těžko ale můžeme hledat logiku v jednání psychopata.

6) Jak se dostal k tolika plně automatickým zbraním?

Odpověď: Vyšetřování zjistilo, že celkem 12 použitých zbraní bylo modifikováno z poloautomatických na automatické. Zakoupení všech 42 zbraní, které Paddock nashromáždil, bylo (i díky laxním zákonům Nevady) velmi snadné a až dosud byly komukoliv stejně snadno dostupné. Modifikace zbraní (včetně lepších optik, bipodů pro méně fyzicky namáhavou střelbu či děrování v předpažbí pro lepší chlazení) jasně ukazují, že Paddock rozhodně nebyl žádný amatér a moc dobře věděl, že bude potřebovat zbraně, které budou schopny po delší dobu přesně střílet na delší vzdálenosti.



Foto: BOSTON25 NEWS

7) Jak se mu podařilo dostat se do 32. patra se 180 kilogramy vybavení?

Odpověď: Výtahem a vozíkem pro přepravu zavazadel.

8) A co ty zvuky výstřelů přicházející z různých směrů?

Odpověď: Zkuste někdy vystřelit z obyčejné pistole v zástavbě a poslechnout si, jakou má takový výstřel ozvěnu. A nyní si představte, jakou ozvěnu způsobí stovky výstřelů z automatických zbraní.

9) Jak může jeden člověk vlastnit zbraně za 2,2 milionu korun, aniž by si toho nikdo nevšiml?

Odpověď: Stephen Paddock byl majetný. Z toho, co dosud víme, byly všechny použité zbraně zakoupeny legálně během delšího časového horizontu od několika různých prodejců. Každý prodejce nebo vážný sběratel vlastní přinejmenším stejné množství zbraní, aniž by přitom musel být psychopatem nebo potenciálním masovým vrahem.

10) Jakými zbraňovými zákony tomu šlo zabránit?

Odpověď: Žádnými, Paddock byl bezúhonným občanem a neexistoval žádný legální důvod mu ve vlastnictví zbraní zabránit.

11) A co ty svědectví o střelbě z dalších pater hotelu (mimo jiné i od Dana Bilzeriana)?

Odpověď: Ozvěny zvuků střelby odrážejících se od budov, odlesky světel z festivalu, odrazy střelce od zrcadlových ploch (hotely v Las Vegas tvoří z drtivé většiny sklo, mnohdy reflexní viz. samotný hotel Mandalay Bay).

Dotaz pro konspirátory: Kde v místech údajných dalších výstřelů bylo v hotelu rozbité sklo jako v Paddockově pokoji? Proč z těchto pater a sousedních pokojů nikdo z hostů nenahlásil střelbu (právě díky hostům v pokojích kolem toho Paddockova, kteří hlásili střelbu ve vedlejším apartmá, se jeho pozici podařilo rychle lokalizovat)? Jak se všem těmto záhadným střelcům podařilo (na rozdíl od Paddocka) střílet tak tiše a spořádaně, že ani všechen ten kouř nespustil žádný požární poplach?

12)  Jak to, že se k útoku ihned přihlásil Islámský stát? Nebyl Paddock skutečně džihádistou?

Odpověď: Když pomineme fakt, že zoufalý Islámský stát se nyní přihlásí i ke každé zapálené popelnici v nějaké západní metropoli, protože jeho slavný chalífát se pomalu a jistě blíží ke své záhubě, máme tady ještě vyšetřování FBI. Agenti se dostali nejen do Paddockova domova, ale nepochybně i k jeho osobnímu mobilu/počítači, a tak zajisté neměli problém dostat ke každému aspektu útočníkova života (zdravím Edwarda Snowdena) a dopodrobna zjistit, zda měl jakékoliv vazby na islám či extrémismus. Jejich odpověď byla ne.

Nyní bych se pro změnu zase rád na něco zeptal konspirátorů:

Jak přesně se stovky členů bezpečnostních složek domluví, aby společně ukryli důkazy jednoho z nejhorších masakrů v novodobé historii Spojených států? A jak k něčemu podobnému přemluví desítky (možná stovky) svědků a hotelových hostů? Jaký by pro to všechno měli mít tihle lidé motiv? Cože? Že jsou to mimozemšťané? Aha, už tomu rozumím.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek