KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

9 příznaků hormonální nerovnováhy

Je neuvěřitelné, kolik toho v našem těle závisí na hormonech. Jsou schopny řídit naše tělo, ovlivňovat naši náladu a hrají také nemalou roli v tom, jak vypadáme. Zjistili jsme, jak se na našem vzhledu projevuje hormonální nerovnováha. Pokud na sobě některé příznaky pozorujete, nebojte se a poraďte se s lékařem. Může vám to pomoci.

...

Akné

Akné může mít mnoho původů. Může jít o důsledek nesprávné péče o pleť, nezdravého jídelníčku, ale také třeba jen blížící se menstruace. Pokud se ale akné stalo vaším každodenním problémem bez ohledu na cyklus, stravu a další faktory, půjde s největší pravděpodobností o hormonální problém.


Nadváha

Někteří lidé mohou sníst, cokoliv chtějí, a stejně si udrží dokonalou figuru. Jiní drží diety, pravidelně cvičí a stejně přibírají. „Já tloustnu snad ze vzduchu!“ říkají si. Příčinou této nespravedlnosti může být problém s hormony.

Než ale začnete hubeným lidem závidět, poslechněte si ještě tohle. Je zajímavé, že hormonální nerovnováha nám nebrání jen zhubnout, ale někdy i přibrat na váze. A to je pro mnoho lidí stejně velký problém.


Unavený vzhled

Hormonální nerovnováha je často příčinou špatného spánku. Ale i ten, kdo spí pravidelně alespoň 8 hodin, může vypadat unaveně. Na vině jsou zase hormony, konkrétně přebytek hormonu progesteronu. Jeho vyšší koncentraci lze snadno odhalit krevním rozborem.


Pocení

Nadměrné pocení může mít více příčin, ale jednou z nich je i hormonální nerovnováha. Zvláště pokud pocení doprovází náhlé návaly tepla a dusna, je velmi pravděpodobné, že má vaše tělo problémy s hormonální nerovnováhou.


Tmavé kruhy pod očima

Nic vám nepomůže zbavit se tmavých kruhů pod očima, pokud nespíte pravidelně a alespoň pár hodin denně. Jenže při problémy s hormony se spánek často stává pouhým snem. Usnout je těžké, ale únava je stálá. Chronická nespavost může být důsledkem nedostatku testosteronu u mužů a progesteronu u žen.


Deprese

Ano, i deprese může být příznakem hormonální nerovnováhy. Pro ženy jsou tyto stavy typické v období blížící se menstruace, v období těhotenství anebo menopauzy. Časté záchvaty smutku a apatie byste ale neměla v žádném případě ignorovat. Navštivte praktického lékaře anebo přímo endokrinologii.


Změna tvaru a velikosti prsou

Plnost měkkých tkání prsou ovlivňuje množství estrogenu. S jeho úbytkem se plnost snižuje a naopak. Nadbytek může zase způsobovat neobvyklé a nepříjemné pnutí v hrudi. Je typické u dospívajících dívek, ale rozhodně by nemělo být stálé.

Pokud tedy vaše prsa mění plnost, stávají se méně elastická nebo naopak, navštivte raději lékaře.


Vypadávání vlasů

Pečujete správně o vlasy, kupujete ty nejlepší šampony, jemně rozčesáváte, ale stále se vám nedaří snížit množství vlasů, které zůstávají každý den na kartáči? Pravděpodobně půjde o hormonální problém a vyřešit vám ho může pomoci jedině lékař.


Nežádoucí ochlupení

Zatímco se snažíte zbavit vypadávání vlasů, hledáte způsoby, jak se zbavit chloupků jinde na těle. Tmavé chloupky na hrudi, na obličeji, zádech a rukách jsou u žen příznakem závažné hormonální nerovnováhy.


Jak hladiny hormonů ve svém těle vyrovnat?

Hormonální rovnováha je velmi křehká a lehce se naruší. Nerovnováha proto může být přirozeným projevem některých změn ve vašem těle. Může jít také o reakci na prostředí. Pokud jste například změnili klima, může vašemu organismu chvíli trvat, než si přivykne. Podpořit ho můžete různými bylinkami, čaji nebo různými semínky. Užitečné jsou chia semínka a ženšen. Věnovat se můžete například józe nebo jinému cvičení. Omezit byste měli kofein, alkohol, maso a mléčné výrobky. Vyhýbejte se také jídlům příliš slaným nebo příliš sladkým.

Na vině ale mohou být i některé orgány, které mají produkci hormonů na starost. V takovém případě vám žádná přírodní léčba nepomůže, je nutné navštívit odborníka a zahájit léčbu. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek