KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

Jak detoxikovat játra?

Játra hrají klíčovou roli u většiny metabolických procesů v našem těle. Působí také jako filtr tím, že odstraňují toxické látky. V současné době se setkáváme s velkým množstvím toxických látek. Přestože je detoxikační kapacita jater obrovská, může snadno dojít k jejich přetížení a následnému poškození. Játrům je třeba pomoci detoxikací.

...

Význam jater

Játra jsou největším vnitřním orgánem v těle a současně centrálou látkové výměny. Bez jater nemůže být uskutečněn metabolismus sacharidů, tuků, bílkovin. Játra jsou trávicí žlázou, která produkuje žluč. V játrech se také vytvářejí některé hormony, enzymy. Játra slouží i jako zásobárna železa a některých vitamínů. Játra jsou také hlavním detoxikačním orgánem, jejich úloha je při detoxikaci těla nezastupitelná.

Stres, nezdravé stravovací návyky, alkohol, špatné ovzduší, chemické léky, bakteriální onemocnění – to jsou některé z příčin přetížení jater. Játra si můžeme zničit také hojnou konzumací glukózo-fruktózového sirupu a potravin nabitých přídatnými chemickými látkami, jako jsou různé konzervanty, zvýrazňovače barvy, chuti, chemicky vyrobená sladidla a další.

Pokud nedopřejeme játrům detoxikaci, vystavujeme se riziku jejich přetížení. Počátek přetížení nám játra signalizují nespecifickými příznaky, jako jsou změny nálady, emocionální napětí. Při těchto potížích mnozí lidé sáhnou po psychofarmakách, aniž by si uvědomili, že za jejich změny nálad a zvýšenou citlivost může přetížení jater.

Tradiční východní medicína velmi dobře zná význam jater pro očistu těla i pro zdraví. Považuje játra za jeden z hlavních zdrojů, z něhož pochází zdraví. Podle tvrzení východní medicíny nemoc jater znamená nemoc celého těla.

Přínos detoxikace jater

Detoxikace jater nás může zbavit mnoha zdravotních potíží, jakými jsou bolesti v pravém boku, zažívací potíže, alergie, poruchy imunity, poruchy spánku, kožní nemoci, hormonální poruchy, afty, bolesti zad, kloubů a další. Detoxikace jater vám také pomůže od nadměrné únavy, změny nálad, zvýšené emoční citlivosti. Detoxikaci jater je třeba provádět v době zdraví, při poškození jater se sice zlepší stav, avšak zůstanou následky.

Zásady detoxikace jater

Existuje několik návodů, jak důkladně pročistit játra, některé způsoby jsou drastické. Někomu sice pomohou, avšak mnoha lidem by naopak mohly uškodit. Míra přetíženosti či míra poškození jater není dlouho patrná, mnozí lidé proto nevědí, v jakém stavu jsou jejich játra.

Na detoxikaci jater je třeba se připravit. Krátce před detoxikací je doporučováno vyřadit z jídelníčku jídla připravovaná na tuku, bílou mouku a výrobky z ní, kávu, černý čaj, alkohol a potraviny, obsahující přídatné chemické látky. Nezapomeňte ani na dostatek vhodných nápojů, mezi ně patří voda, neslazený zelený čaj, bylinkové čaje.

Vodu můžete ochutit šťávou z citronu, citronová šťáva nejen ochutí vodu, ale také podpoří detoxikační proces. Játra vyžadují vysoké množství vitamínů a minerálů. Proto je při očistě jater doporučováno jíst hodně zeleniny, zejména zeleniny obsahující síru, jako je česnek, cibule, brokolice, květák. Síra je důležitá k podpoře očisty jater. Ideální je syrová a kvašená zelenina.

Nedílnou součástí detoxikace jater je také pití čerstvých nepřislazovaných zeleninových šťáv. Při detoxikaci jater pomohou také kroupy, zázvor, mořské řasy, grapefruit, avokádo, lněná semínka, lněný olej, jablka, vlašské ořechy, kurkuma a detoxikační bylinky. Důležitou a někdy opomíjenou součástí detoxikace je také dostatek relaxace, odpočinku, správné zvládání stresu. Nezapomeňte ani na dostatek pravidelného pohybu, vhodná je svižná chůze.

Jaterní detoxikační kúry

Mrkev a červená řepa patří mezi zeleninu s velkými detoxikačními účinky na játra. Jedna z jaterních detoxikačních kúr spočívá v pití směsi šťáv z mrkve, červené řepy a okurky, připravené v poměru 10:3:3. Šťávu pijeme 3 až 4krát denně půl sklenice po dobu 14 dní. Po dobu této kúry je třeba se vyhnout masu a výrobkům z něho. První rok je dobré provádět tuto kúru každé 3 měsíce, později stačí jednou ročně.

Mezi další jaterní detoxikační kúru patří detoxikační kúra jablečnou šťávou. Čerstvě připravenou šťávu pijeme malými doušky, přičemž každý doušek podržíme na chvíli v ústech, aby se dobře smíchal se slinami. Na tuto očistnou kúru je třeba se připravit tím, že týden před jejím zahájením pijeme 16 minut před jídlem půl sklenice čerstvé šťávy z jablek. Samotná očistná kúra se provádí jeden až tři dny.

V 8:00 a v 10:00 vypijeme 1 sklenici šťávy, v 12:00, 14:00 a 16:00 vypijeme 2 sklenice šťávy. Večer v 18:00 a ve 20:00 vypijeme sklenici šťávy. Po dobu provozování kúry nic jiného nejíme ani nepijeme kromě vody.

Jednou z dalších očistných kúr je pití šťávy z mrkve a řepy v poměru 1:4 do 0,5 l denně. Kromě této šťávy se pije voda, jinak se nic nejí. Ideální je dopřát si tuto kúru jeden den.

Můžete se také rozhodnout pro detoxikační jaterní dietu. Tato dieta začíná prvním jedním či dvěma dny pitím zeleninových šťáv a vody. Potom se přidává celozrnná rýže, ovoce a dušená zelenina. Nakonec se přidají ostatní potraviny kromě červeného masa, pšenice, cukru, vajec a hotových výrobků.

Jaterní detoxikační kúry nelze držet dlouho

Jaterní detoxikační kúry, jejichž základem je výrazné omezení potravin lze držet pouze krátkodobě. Při jejich dlouhodobém držení hrozí ztráta svalové hmoty a zdravotní problémy. Detoxikačním jaterním kúrám s výrazným omezením potravin by se měli vyhnout nemocní lidé, těhotné a kojící ženy, děti.

Při detoxikaci jater pomohou i bylinky

Významnými pomocníky jsou detoxikační čaje z bylin.

Ostropestřec mariánský – Je bylinkou, které přispívá ke zdraví jater, k jejich očistě i k podpoře růstu jaterních buněk.

Smetanka lékařská – Známá pod názvem pampeliška, pomáhá díky svým silným detoxikačním účinkům k očistě jater.

Hořec žlutý – Kořen této byliny se používá jako podpůrný prostředek k detoxikaci jater. Při detoxikaci jater pomáhají i další hořké bylinky, jako je zeměžluč, zemědým.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek