KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

Zbavte se nafouklého břicha pomocí masáže

Vyboulené břicho je jedním z projevů nadýmání, což je sám o sobě přirozený proces těla. V normálním stavu je v žaludku a střevech okolo 1 litru plynu, což je asi polovina objemu. Vzduch v žaludku vzniká působením mikroorganismů. Bakterie střevní mikroflóry pomáhají trávit potravu a přitom uvolňují plyn. Čím hůře je jídlo stravitelné, tím více plynu bakterie vyrábí. Přinášíme několik způsobů, jak se zbavit nafouklého břicha, a zároveň jak pomoci žaludku v jeho správném fungování.

...

Metoda 1: Masáž bodu pod žebry


Masírujte bod pod žebry asi dvě minuty po směru hodinových ručiček a dvě minuty proti směru. To pomůže snížit tvorbu plynů a urychlit trávení.

Správný bod naleznete tak, že položíte prsty dlaně vodorovně nad pupík. V místě nad ukazováčkem se nachází daný bod.

Pokud vše uděláte správně, objeví se vám v ústech kyselá chuť a zvýší se tvorba slin.


Metoda 2: Tato masáž pomůže snížit zadržování vody a uleví od bolesti žaludku


Tento bod se nachází ve výšce druhého prstu nad pupíkem. Tedy tam, kde máte položený prsteníček.

Zatlačte na bod a po dobu 2-3 minut masírujte kruhovými pohyby v jednom, a poté i v druhém směru.


Metoda 3: Tento typ masáže zvýší funkci střev


Položte dlaň pod pupík tak, jak vidíte na obrázku. Pod malíčkem najdete požadovaný masážní bod. Masáž provádějte 2-3 minuty krouživým pohybem po směru hodinových ručiček a 2-3 minuty proti směru.

Tato masáž pomůže proti nadýmání, pokud je provedena správně.


Příčiny nadýmání

Příčin nadýmání u zdravého člověka může být mnoho. Pojí se se stravou a prací žaludku. Existuje několik základních způsobů, jak mu předcházet:

Pijte každé ráno sklenici teplé vody s citronem

Vypít citronovou šťávu 15-30 minut před jídlem pomáhá udržet sekreci žaludečních šťáv v normálu. Také zmírňuje projevy pálení žáhy a zabraňuje říhání a nadýmání. Navíc jsou citrony bohaté na vitamin C.

Nepijte mléko a kávu k snídani

Mléko stimuluje produkci žaludečních šťáv a zvyšuje žaludeční kyselost. Místo pití mléka sáhněte raději po jogurtu, který obsahuje probiotika. To pomůže žaludečním bakteriím s trávením potravy.

Káva a pivo mají na žaludek podobný vliv jako mléko.

Nepijte během jídla

Pití během jídla ředí žaludeční šťávy a koncentraci enzymů odpovědných za trávení. V důsledku toho se jídlo tráví pomaleji a delší dobu a může nastartovat proces fermentace.

To vede ke zvýšené plynatosti a nadýmání.

Nepijte alkohol na lačný žaludek

Alkohol podporuje tvorbu žaludečních šťáv, které v nepřítomnosti potravy začnou erodovat žaludeční stěny. Pokud alkohol konzumujete často, zabíjíte tak žaludeční a střevní mikroflóru. Nikdy proto nepijte na lačný žaludek.

Pijte čaj se zázvorem

Zázvor zklidňuje žaludek, snižuje nadýmání a aktivitu střev. Také ředí krev a zlepšuje krevní oběh.

Vyhýbejte se tučným jídlům

Tučná jídla, fast-foody, mastné sladkosti. To jsou těžká jídla, která se tráví dlouho. Čím déle se potravina tráví, tím více plynu je vyprodukováno. Omezením tuků se vyhnete nepohodlí a těžkostem.

Nejezte vzduch

Když jíme za chůze, spěcháme nebo při jídle mluvíme, žvýkáme špatně a spolykáme při tom více vzduchu. Zdraví to nijak neohrožuje, ale vede to k nadýmání a nafouklému břichu.

Zrovna tak do žaludku dostáváme mnoho vzduchu při pití sycených nápojů, žvýkání nebo kouření.

Nepřehánějte to s jídlem bohatým na vlákninu

Ovoce, zelenina, plody, luštěniny… S ničím se to nemá přehánět. Zvláště v kombinaci s přebytečným tukem dochází k zpomalení trávení a nadýmání.

Relaxujte, dodržujte spánkový režim nebo meditujte

Úzkost a stres vede k narušení normální trávicí funkce a k narušení střevní mikroflóry. Je třeba správně relaxovat. Například 15-20 minut meditace denně uklidní mysl, žaludek, srdce a udržuje krevní oběh v normálu.

Podobně funguje i jóga, ale třeba i klidná chvíle s knihou.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek