KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

Zvětšená prostata - příznaky, příčina a léčba

Zvětšená prostata je onemocnění, které svými příznaky trápí muže již od starověku. Zvětšená prostata je téma, o kterém se muži stydí mluvit, proto mnozí z nich přehlížejí potíže a váhají s návštěvou urologa, přestože potíže se zvětšenou prostatou snižují kvalitu jejich života.
...

Potíže u neléčené zvětšené prostaty samy od sebe neustoupí, naopak se zhoršují a mohou s sebou přinést mnoho zdravotních komplikací.

Co je zvětšená prostata a jak vzniká

Zvětšená prostata, odborně nazývaná benigní hyperplazie prostaty, je nezhoubné onemocnění, které se projevuje obtížemi při močení. Močení se při zvětšené prostatě stává namáhavé, zdlouhavé, s malým tlakem proudu, v nejtěžších případech s pouhým ukapáváním moči a pocitu nedostatečného vyprázdnění močového měchýře. Zvětšená prostat je běžné onemocnění, které se projevuje u mužů starších 50 let. V některých případech se může v lehčí formě objevit i u mužů ve věku 40 let.

Prostata, nazývaná také předstojná žláza, je mužský pohlavní orgán uložený pod močovým měchýřem. Prostata produkuje 15-30% objemu tekutiny ejakulátu a zvyšuje životaschopnost spermií. Její růst je ovlivněn hormonem testosteronem, zatímco v mládí připomíná prostata velikostí kaštan, ve stáří může dosahovat až velikosti pomeranče. Benigní hyperplazie prostaty znamená nezhoubné zvětšení prostaty způsobené zvýšením počtu jejích buněk. Zvětšená prostata tlačí na dolní část močového měchýře, čímž sužuje močovou trubici, která vede z měchýře. Sval, který obaluje močový měchýř a který svým stahem umožnuje vypuzení moči, musí vyvinout větší tlak, protože tlačí proti zvětšené prostatě. Následně dochází k hromadění moči a k riziku infekce močových cest i ke vzniku močových kamenů.

Rizikové faktory vzniku zvětšení prostaty

Mezi rizikové faktory vzniku zvětšení prostaty patří věk a dědičnost, tyto faktory jsou neovlivnitelné. Je však mnoho rizikových faktorů, které je možné ovlivnit. Mezi ně patří:

 • diabetes mellitus
 • vysoký krevní tlak
 • nadváha, obezita
 • nedostatek zinku
 • nesprávné stravovací návyky a životní styl

Příznaky zvětšené prostaty

Příznaky zvětšené prostaty jsou stejné jako počáteční příznaky rakoviny prostaty. Mezi příznaky zvětšené prostaty patří:

 • Časté a naléhaví nucení na moč, někdy dojde k nechtěnému úniku moči, močení v noci.
 • Obtížné zahájení močení, mnohdy je třeba nejen čekat na začátek močení, je třeba si k němu i sednout.
 • Slabý a pomalý proud při močení, močení je bolestivé, namáhavé nebo přerušované.
 • Neúplné vyprázdnění močového měchýře, zadržená moč v močovém měchýři představuje vysoké riziko vzniku infekce močových cest. Krátce po vymočení se ozve opět nucení na moč.
 • Bolest v podbřišku, může se objevit krev v moči, pálení, řezání při močení. Pocit pálení, řezání při močení, krev v moči je jedním z příznaků infekce močových cest.
 • Ojediněle může dojít k zástavě močení, kdy moč odkapává z přeplněného měchýře po kapkách.

Komplikace zvětšené prostaty

Komplikace zvětšené prostaty mohou být závažné. Zbytnění prostaty může dojít do fáze, kdy utlačí průsvit močové trubice. Moč se městná nad překážkou, což znamená v měchýři a po jeho naplnění městná v močovodech a dokonce i v ledvinách. Následně dochází k selhání ledvin a jejích nevratnému poškození.

Častou komplikací jsou opakované infekce močových cest. V moči, která zůstává v močovém měchýři a která se průběžně neobnovuje, se daří bakteriím. Kromě toho se díky pomalému proudu moči trubice dostatečně neproplachuje, což pro ně také vytváří příznivé podmínky. Zadržování moči v močovém měchýři podporuje také tvorbu močových kamenů, které se v něm mohou usadit. Může docházet i ke krvácení z močových cest. Dlouhodobé zadržování moči v močovém měchýři může mít za následek únik moči, impotenci, poruchy erekce, zánět, infekce močových cest, zánět ledvin, ledvinové, močové kameny, selhání ledvin i rakovinu prostaty. Průběh onemocnění může zhoršit užívání antidepresiv, antipsychotik, tyto skupiny léků podporují zadržování moči.

Léčba zvětšené prostaty

Léčba zvětšené prostaty patří do rukou lékaře – specialisty urologa. Urolog stanoví diagnózu podle příznaků, laboratorního vyšetření moči, vyšetření průtoku moči, ultrazvuku ledvin a močového měchýře, množství zbytkové moči, velikosti prostaty. Na základě zjištěné diagnózy zahájí léčbu. Při mírnějších potížích předepíše léky, při vážných potížích, jako je zástava močení, kameny v močovém měchýři, selhávají ledviny, přichází na řadu chirurgické řešení. Chirurgické řešení se používá také, nejsou-li léky účinné, při infekci v močovém měchýři, v močových cestách, ledvinách, a pokud se objeví krev v moči. Chirurgická léčba je nejúčinnější, přestože se jí mnoho mužů obává.

Součástí léčby jsou také režimová opatření, jako je omezení kouření, pití kávy a dalších kofeinových nápojů, silného čaje, alkoholu. Doporučuje se nepít na noc větší množství nápojů, předcházet zácpě. Při obtížích s močením pomáhají různé techniky, jako je močení při tekoucí vodě, počítání, které odvede pozornost od problémů při močení.

Při léčbě zvětšené prostaty pomohou i bylinky

Kromě léků, předepsaných lékařem, pomohou také bylinky a volně prodejné směsi rostlinných extraktů a přírodní produkty, nazývané fytopreparáty. Fytoterapie je oblíbená pro svoji přirozenost, snadnou dostupnost i nulové nežádoucí účinky. Mezi bylinky, které pomáhají při léčbě zvětšené prostaty, patří:

Vrbovka malokvětá – biologicky aktivní látky kaempferol, quercetin, myricetin, lektiny a sitosteroly, v ní obsažené příznivě působí na činnost prostaty a mírní problémy způsobené jejím zvětšením. Při léčbě zvětšené prostaty se uplatní také protiedematózní, to znamená bránění vzniku otoků, protizánětlivé i antimikrobiální účinky vrbovky malokvěté. Vrbovka malokvětá pomáhá také při onemocněních ledvin, močového měchýře. Čaj z vrbovky je nutné pít dlouhodobě, avšak maximálně dva šálky denně, jeden ráno na lačno a druhý večer. Na přípravu jednoho šálku čaje potřebujeme jednu vrchovatou polévkovou lžíci vrbovky malokvětí, kterou zalijeme ¼ l vody a necháme krátce vylouhovat. Potom scedíme a popíjíme.

Kopřiva dvoudomá – má nejen detoxikační účinky, blokuje také enzym, který je viníkem nadměrného zvětšování prostaty. Léčivé účinky mají listy a kořen. Kořen je nejúčinnější při léčbě středně pokročilé zvětšené prostaty. Čaj z kořene kopřiv připravíme ze 15-25 g očištěného kořene, který dáme ½ l vody. Vaříme 10 minut, necháme 20 minut louhovat a potom ho scedíme. Pijeme třikrát denně jeden šálek teplého čaje. Kořen kopřivy je možné koupit ve formě extraktu, nazývaném Uritca dioica – radix-
Serenoa repens – je extrakt z plodu tropické rostliny serenoy pilovité.

Pygeum africanum – je extrakt ze slivoně africké, která má protizánětlivé účinky.
Bylinné směsi – jejich základem je vrbovka malokvětá nebo kopřiva dvoudomá. Kromě těchto běžně dostupných účinných bylin mohou obsahovat vřes obecný, celík zlatobýl, komonici lékařskou, pýr plazivý, přesličku rolní a další bylinky. Bylinné směsi, stejně jako samotné bylinky je možné koupit v prodejnách s bylinkami.

Riziko vzniku zvětšení prostaty je možné snížit

Dodržování zásad zdravé životosprávy, pravidelný odpočinek, kvalitní spánek, správné zvládání stresu, pravidelný pohyb, dostatečný pravidelný příjem tekutin, které tělu dodávají vodu, vyhýbání se kouření a dráždivých jídel snižuje riziko vzniku zvětšení prostaty. Ve stravě by nemělo chybět dostatečné množství zinku, vitamínu A, které jsou důležité pro dobrou funkci prostaty. V prevenci proti zvětšení prostaty může pomoci také selen a dýňová semínka. Pokud se objeví potíže způsobené zvětšenou prostatou, neváhejte navštívit lékaře. Při příznacích jako je bolest v podbřišku, neudržení moči či úplné zástavě moči, krev v moči, neodkládejte návštěvu lékaře.

Autorka: Evžena Janovská

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek