KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

10 věcí, které je v březnu třeba udělat na zahradě

V březnu se začíná po zimě probouzet zahrada, která čeká na to, až ji připravíte pro nadcházející sezónu. Začíná rašit tráva i první jarní květy, stromy pomalu vytváří pupeny. Dny se prodlužují a slunce už pomalu získává na síle. Je ten správný čas, abyste se pustili do práce. Zde je 10 věcí, které byste měli v březnu na zahradě udělat.

...

1. Připravte si dostatek dešťové vody

Dešťová voda je pro zalévání zahradních rostlin a plodin nejvhodnější. Proto je třeba, abyste si na začátek sezóny zajistili její dostatek. Na prvním místě je vhodné po zimě zkontrolovat nádrže na vodu, zda neprotékají, případně je opravit. Dešťovou vodu můžete získat z okapu, ale dobré je vytvořit si i vlastní žlab (například z prken).

Zkontrolujte také zahradní vodovod, ten by měl být uveden do provozu už na konci března. Přes zimu často vznikají škody na vodovodním těsnění, proto je zapotřebí těsnění prohlédnout a vyzkoušet.

Zahradní Hadice, Hadice, Zalévání, Zahradnictví

2. Předpěstujte si zeleninové sazeničky

Předpěstování zeleniny nejčastěji probíhá ve skleníku, foliovníku, ale i doma například na okenním parapetu. Do skleníku můžete na začátku března vysévat například hlávkový salát, kedluben, květák, ředkvičku, či mrkev. Podobné vlastnosti jako květák má i brokolice, proto je také vhodná k březnovému vysetí. Hlávkový salát můžete v březnu zasít i přímo na zahradu, je však třeba překrýt záhon netkanou textilií.

Pokud panují příznivé podmínky, lze na konci března vysévat do volné půdy všechny druhy brukvovité zeleniny. Do poloviny měsíce je pak potřeba zasít semínka rajčat, nejlépe do oddělených květináčků, které se umístí za okno. Ve druhé polovině měsíce lze do venkovních záhonů zasít také cibuli a česnek.

Hrášek, Rostlin, Zahrada, Zahradníci, Flóra, Květina

3. V březnu můžete zahájit výsev okrasných letniček

Podobně jako u zeleniny si můžete v březnu předpěstovat sazeničky okrasných letniček. Nejvhodnější je k tomu teplé pařeniště nebo okenní parapet. V březnu ještě mnohdy panují přízemní mrazíky a letničky je velice špatně snášejí, proto pro ně není venkovní prostředí touto dobou vhodné.

Mezi oblíbené letničky, které si v březnu můžete předpěstovat, patří aksamitníky neboli afrikány. Afrikány jsou často využívány jako ozdobný okraj záhonů či chodníčků. Mezi další oblíbené letničky, které můžete v březnu zasít, patří astra, kosmatec, gazánie, či hledík.

Květina, Příroda, Žlutá, Včela, Zahrada, Květ, Hmyz

4. Očistěte a zkypřete půdu v jahodníku

V březnu je třeba věnovat se i jahodám. Základem je odstranění všech špatných listů ze záhonu. Nůžkami odstřihněte každý list, který nebude zelený. Tyto listy je pak zapotřebí spálit, protože se na nich mohou nacházet choroboplodné látky. Je také zapotřebí opatrně prokypřit půdu mezi jahodníky, aby se rostlinky nijak nepoškodily.

V březnu je také vhodné jahodník přihnojit, nejlépe kombinovaným hnojivem s nízkým obsahem dusíku. Pokud máte předpěstované sazeničky z podzimu, na konci března a začátkem dubna je můžete dát do volné půdy nebo foliovníku.

Jahoda, Jahodové Květ, Jahodové Rostlina, Ovoce

5. Prořezejte a přihnojte ovocné keře

V první půli března je možné prořezat keře rybízu a angreštu. Po zimě je vhodné odříznout mrazem poškozené větve. Odstřihnout lze také dvouleté výhony maliníku a ostružiníku, pokud jste tak neučinili už dříve. Angrešt i rybíz by měly být v březnu přihnojeny draslíkem a fosforem, vhodná jsou hnojiva neobsahující chlor.

K přihnojení se tak nejlépe hodí síran draselný, či síran hořečnatodraselný. Pokud keřům hnědnou okraje, jde o nedostatek draslíku.

Rybíz, Ovoce, Bobule, Červená, Červený Rybíz, Zahrada

6. Odstraňte z trávníku odumřelé listy i mech

Poté, co z trávníku sleze sníh, zůstane na něm mnoho odumřelých stébel. Ty je třeba v březnu vyhrabat, stejně tak jako mech. Trávník je třeba provzdušnit, a tak se nebojte hráběmi nebo vidlemi trochu zajíždět do půdy.

Pokud máte na trávníku hodně mechu, zbavit se jej můžete vápenným posypem. Vápno mech zahubí a trávníku navíc dodá potřebné minerály.

Péče O Trávník, Údržba Trávníků, Trávník Služby

7. Postříkejte ovocné stromy proti chorobám a škůdcům

Březen je nevhodnějším měsícem pro postřik ovocných stromů. Postřik by se měl provádět v době, kdy je sucho a teplo, aby se postřik stihl správně vstřebat. Důležité je, aby byl ošetřený celý strom, kmen větve i listy. Pokud se tak nestane, na neošetřených místech se mohou namnožit parazité.

Co se týče složení postřiků, nejvhodnějším řešením je takový postřik, který je určen jak proti plísním a chorobám, tak proti škůdcům. Je také důležité dbát na potřeby konkrétního ovocného stromu, postřik tedy vybírejte s ohledem na jeho vlastnosti. Léčivé látky můžete na stromy aplikovat prostřednictvím speciálního postřikovače, který se určitě každému zahradníkovi hodí nejen na stromy.

Třešeň, Třešňové Květy, Kvetoucí, Strom, Květina

8. Očistěte půdu kolem trvalek

Jako je tomu u jahodníku nebo u trávníku, po zimě je třeba odstranit odumřelé nebo poškozené části rostlin. Půdu kolem trvalek je třeba vyhrabat a jemně zkypřit, pokud byly trvalky posypány mulčem, je třeba jej odstranit, aby se mohla půda z jara nadechnout. Koncem měsíce lze očistit i zazimované růže a přivázat je k oporám.

Záhony kolem trvalek je třeba po zkypření vyplít a následně opět zasypat mulčem, který plevelu brání v růstu. Ten navíc udržuje teplo a vlhkost. Trvalky už lze v březnu i přesazovat a vysazovat.

Dřevo, Mulčovací, Kůra, Čipy

9. Obnovte živý plot

Živé ploty můžete po zimě obnovit tím, že do vzniklých mezer zasadíte nové sazenice. K výsadbě do mezer jsou zapotřebí mladé a silné sazenice s bohatým kořenovým systémem. Místo výsadby musí být dobře prohnojeno kompostem nebo koňským hnojem. Po vysazení je potřeba nové sazenice hodně zavlažovat, aby se v půdě uchytily.

Živý Plot, Kvetoucí Živý Plot, Keře, Červené Listy

10. Nezapomínejte ani na zahradní faunu

Každý si na zahradě jistě rád poslechne zpěv ptáků nebo se rád dívá, kdože mu to na zahradu vlastně létá. Aby měli ptáci kde hnízdit, je vhodné rozmístit po stromech ptačí budky. Ty by však měly být chráněny před predátory, a to především před kočkami. Pokud máte na stromě budku, je dobré kolem kmene stromu upevnit pichlavý prstenec, přes který se kočky na strom nedostanou.

Pokud si ptáci vytvoří hnízdo v živém plotě, zasuňte jej co nejdále dovnitř keřů tak, aby byly okolo pichlavé větve. Budky pověste tak, aby se ve větru nenakláněly a aby byly chráněny před dešťovou vodou. Ale pozor, pokud máte jen menší zahradu, pro sýkorky by zde měla být jen jedna budka. 

 

Autor: Eliška Střelková

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek