KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

11 tajemství rodičů, kteří vychovali šťastné děti

Moderní rodiny vychovávají děti jinak, než jak tomu bylo před 20 nebo 30 lety. Jedna věc ale zůstává stejná: Všichni rodiče chtějí, aby jejich děti byly šťastné, neměly problémy, aby dobře prospívaly ve škole, aby byli úspěšní a dosáhli všech svých snů. Vyzpovídali jsme rodiče, kteří vychovali šťastné a veselé děti, a odhalili všechna jejich tajemství.

...

Tráví čas společně a věnují se dětem

Dnešní svět je uspěchaný. Většina z dospělých má nabitý program a málo času na osobní život. Unavení po příchodu domů volíme často dětem za zábavu televizi a dětské pohádky. Občas to jistě nevadí, ale každý rodič by si měl umět najít čas pro své dítě a plně se mu věnovat.

Čas lze trávit společně tak, aby to bylo zajímavé jak pro dítě, tak i pro vás. Pamatujte si, že děti zapomenou, jaké hračky a dárky jste jim koupili, ale na společné zážitky nezapomenou nikdy.

Navíc se ukázalo, že pevné pouto mezi dítětem a rodičem zvyšuje šance dítěte na to, že si v dospělosti bude schopno vytvořit funkční a šťastný partnerský vztah.

Obědvají nebo večeří společně

Psychologové došli k závěru, že pravidelná setkání rodiny u jídelního stolu mají příznivý vliv na psychiku dospívajících dětí. U dětí z rodin, které se scházely u jednoho stolu a společně obědvaly nebo večeřely, se téměř vůbec nevyskytovaly deprese a sebevražedné myšlenky.

Děti, které jsou zvyklé jíst s rodinou u jednoho stolu, mají navíc pozitivnější pohled na svou budoucnost než jejich vrstevníci, kteří s rodinou neobědvají.

Takže vypněte televizi, posaďte se ke stolu a věnujte chvíli jen své rodině!

Učí děti zájmu o druhé a vděčnosti

Je důležité, aby se děti naučily starat se o druhé, děkovat a vážit si druhých lidí. Studie prokázaly, že lidé, kteří jsou schopni vyjádřit vděčnost, dokážou podporovat druhé, jsou soucitnější a jsou schopni snadněji odpouštět, mají méně zdravotních problémů, jsou psychicky vyrovnanější a cítí se šťastněji.


FOTO: eastnews

Učí děti analyzovat a řešit problémy

Někteří lidé mají tendenci řešit za dítě všechny problémy. Dělají to samozřejmě z lásky, ale ve výsledku to pro děti není dobré. V budoucnu totiž nebudou samostatné a nebudou schopny problémy, na které narazí, řešit. Pamatujte si, že nemůžete stát za dítětem po celý jeho život!

Nechte dítě, ať se samo rozhoduje a nese následky svého rozhodování. Dítě se tak naučí samostatnosti a pochopí, co chce a potřebuje od života.

Samozřejmě buďte vždy poblíž a připraveni pomoci, když vás o pomoc dítě požádá. Nezasahujte ale, pokud si dítě dovede poradit samo.

Učí děti spolupracovat s ostatními lidmi

Vědci z Pensylvánské univerzity provedli výzkum na 700 dětech. První část výzkumu provedli v době, kdy děti chodily ještě do školky. Podruhé je navštívili, když dětem bylo už 25 let. Ukázalo se, že děti, které byly společenské a dokázaly spolupracovat, byly častěji schopné dosáhnout vysokého vzdělání nebo si najít dobrou práci. Ti, u kterých se projevovaly omezené sociální schopnosti, byli náchylnější ke spáchání trestného činu nebo propadnutí alkoholu či drogám.


FOTO: eastnews

Snaží se nevystavovat děti stresu

Už poměrně dlouho se ví, že se nálada dokáže mezi blízkými osobami rychle přenášet. Pokud se radujete, je pravděpodobné, že kolem sebe budete šířit radost a celá rodina bude spokojená. Stejný princip bohužel platí i pro negativní emoce.

Pokud jste tedy ve stresu, dítě to vycítí a i jeho nálada se zhorší.

Rozvíjí vztah se svými dětmi

Děti napodobují své rodiče. Proto je nejlépe naučíte starat se o druhé a respektovat je tak, že s nimi sami budete zacházet s respektem a péčí.

Děti potřebují cítit, že jsou svými rodiči milovány. To posiluje jejich vztah k rodičům. A blízký vztah k rodičům vede děti k tomu, aby si vážily rodinných hodnot anebo třeba k tomu, aby se dobře učily.

Věnujte se proto svým dětem a rozvíjejte svůj vztah s nimi. Sdílejte s nimi své myšlenky, naslouchejte těm jejich. Najděte si čas a pravidelně se jim věnujte. Mnoho rodičů například předčítá každý večer dětem pohádky. Hlavně se zajímejte!

Nekřičí na děti a nebijí je

Křičet anebo dokonce fyzicky dítě trestat pravděpodobně nepovede k požadovanému efektu. Dítě se bude pravděpodobně snažit najít způsob, jak se trestu pro příště vyhnout, bude před vámi tajit své myšlenky a uzavře se vám. Pravděpodobně tak vychováte dítě mazané a vynalézavé, které bude vždy vědět, jak obejít dané pravidlo, aniž by to kdokoli odhalil.

Děti, které vyrůstaly v klidné atmosféře bez křiku, dokážou lépe kontrolovat své emoce a nepodléhají depresím. Zajímavé je, že mají také lépe vyvinutou paměť. Možná proto, že zažívaly víc věcí, které stálo za to si zapamatovat?


Foto: eastnews

Jsou pro děti autoritou

Podle studie Kalifornské univerzity z roku 1960 existují 3 hlavní typy výchovy: tolerantní, autoritářská a autoritativní. Rodiče šťastných a spokojených dětí patří obvykle mezi ty upřednostňující druhý typ. Autoritářská výchova je charakteristická respektem, který děti vůči dospělým projevují, ale zároveň faktem, že dospělí své moci nezneužívají a dítě nijak „nedusí“.

Aby nás dítě respektovalo a věřilo nám, je důležité umět si přiznat své vlastní chyby a nedostatky. Musíme také respektovat myšlení dítěte a poslouchat, co říká. Musíme být upřímní a spravedliví. Ale to neznamená, že musíme být vždy dokonalí.

Nekritizují za neúspěch

Děti, stejně jako dospělí, uvažují o úspěchu jedním ze dvou existujících způsobů.

Inteligence, tvořivost a charakter, to vše je vrozené a neměnní. Abychom dosáhli úspěchu, je hlavní zamezit selhání za každou cenu.

Selhání je do značné míry příležitost. Chybami se člověk učí a z neúspěchu je možné se poučit. Můžeme se stát chytřejšími, tvořivějšími a můžeme měnit svůj charakter.

Hodnoťte pozitivně úsilí dětí a učte je tak, že když se budou snažit, mohou dosáhnout lepších výsledků.

Pomáhají dětem vyrovnat se s jejich negativními pocity

Bohužel, nikdo se nerodíme se schopností vyznat se ve svých pocitech a umět se s nimi vypořádat. Děti potřebují naši pomoc, aby se se svými pocity naučily vypořádat. Vždyť lidské životy jsou plné nejrůznějších pocitů, někdy je toho příliš i na dospělého.

Pokoušejte se pomoci dítěti pochopit jeho pocity a verbalizovat je. Naučte je kontrolovat své emoce. Záplavu emocí lze zvládnout, ale dítě se musí naučit jednat klidně.

Zastav se, zhluboka se nadechni nosem a vydechni pomalu pusou. Počítej do pěti a až pak jednej.


FOTO: instagram

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek