KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

9 nejčastějších chyb, které děláme ve vztazích

Naše štěstí v životě nezávisí pouze na vztahy s blízkými, ale je důležité, abychom si pěstovali zdravá a silná pouta. Pokud se vám zdá, že vaše vztahy nefungují, je možné, že přehlížíte drobnosti, které vedou k jejich krachu. Podívejte se na 9 nejčastějších chyb, díky kterým vztahy nefungují.

...

1. Partner jako samozřejmost

Čas od času není špatné zamyslet se nad tím, jaký by byl váš život bez partnera. Někdy se totiž stává, že jej až nezdravě berete jako samozřejmost. Životní stereotyp může snadno způsobit, že začnete partnera přehlížet, přestanete se o něj zajímat a stane se z něj spíš takový váš spolubydlící. Vždy je však správný čas na to, abyste si uvědomili, čím vším pro vás partner je a dali mu to patřičně najevo. Jinak se ze samozřejmosti může stát jen prázdné místo, které jen tak někdo nezaplní.

2. Přílišný strach

Oproti výše zmiňované chybě je tato naprostým protipólem. Partner může být vnímán jako někdo, kdo může každým dnem zvednout plachty a ze společného života náhle zmizet. Často se stává, že strach o druhého vyústí až v přílišný zájem a neustálé ujišťování se, že je s vámi partner spokojený a má vás rád. Dochází k úzkostné závislosti, která se časem promění v nesnesitelný nátlak a stane se přesně to, čeho jste se obávali. Vztah skončí.

3. Prolomení hranic

Každý jedinec má svá tajemství, která jsou jen jeho, a nikdo, ani partner, by neměl za hranice těchto tajemství vstupovat. Vytvořte si kolem své osobnosti hranici, která bude přístupna jen vám. Přílišné odhalení niterného soukromí by mohlo vést ke zranitelnosti obou partnerů a v některých vypjatých situacích by mohlo být využito k vydírání či ponižování.

4. Vzájemná upřímnost

Každý jedinec si na své drahé polovičce někdy najde něco, co mu vadí. Potřeba to někomu říct a vyjádřit svou nespokojenost je veliká, ale nadávání či stěžování si na partnera by nemělo mířit k cizím uším, ale k těm jeho. To, že si stěžujete třetí osobě, ničemu nepomůže a partner rozhodně nijak nezmění. Nebojte se mu říct, co vám vadí a společně se nad tím zamyslet. Bude rozhodně lepší, když se to dozví od vás a ne od někoho cizího.

5. Pasivní agrese

Existuje mnoho způsobů, jak dokáže být člověk ve vztahu pasivně-agresivní. Může se jednat o „zapomenutí“ na něco, co jste měli udělat pro partnera, neochotu, sarkastické poznámky atd. Opravdové problémy se neustále skrývají za agresivním chováním a postupně narůstá frustrace u obou partnerů. V tomto případě je potřeba vzájemné komunikace, stejně jako je tomu v předchozím případě.

6. Neustálé bilancování vztahu

Řešíte mezi sebou často to, jak dlouho spolu ještě budete, jestli se v budoucnu rozejdete, co by se mohlo stát a proč? Negativní myšlenky na společnou budoucnost vztahu příliš neprospívají. Ano, stát se může vše, ale pokud s tím budete počítat už dopředu, opravdu se to stane. Pokud o vztahu pochybujete, dáváte tím partnerovi najevo, že pro vás není životní jistotou a on začne přirozeně dělat to samé. Proto se raději soustřeďte na přítomnost a negativní myšlenky o budoucnosti vyžeňte z hlavy.

7. Zlehčování partnerova vlivu

Když přemýšlíte o důležitých aspektech vašeho života, jaké místo a jaký vliv má váš partner? Je pro vás důležitější rodina, děti, práce? Někdy si v hlavě vytváříme určitý žebříček toho, jak důležité jsou pro nás jednotlivé aspekty života. Pokud však existuje velká propast mezi dětmi, kariérou, rodinou a partnerem, může být vztah podhodnocen. Partner této ztráty vaší pozornosti, či vašeho nerespektování jeho slov může všimnout. Cítí se pak upozaděn a následně ztrácí sebedůvěru cokoliv ve vztahu měnit nebo problémy řešit.

8. Vzájemná podpora

Ve vztahu je potřeba, aby se oba zúčastnění navzájem podporovali, ať už se jedná o každodenní maličkosti nebo těžké životní situace. Někdy stačí jen optimismus a konejšivá slova. Přehlížet či ignorovat i malé problémy toho druhého vztahu neprospívá. V podpoře musí panovat rovnováha, a pokud se vám zdají problémy partnera malicherné, on to může vnímat jinak, neboť vaši pozornost zpravidla potřebuje.  

9. Pocit beznaděje

Páry čelí různým obtížím individuálně, ale také společně. Někdy mohou nastat rozpory ve vzájemné důvěře, osobnostních rozdílech, životním stylu či hodnotách. V těchto případech se stává, že vztah propadne beznaději v hledání společného kompromisu, který se zdá v nedohlednu. V těchto případech je dobré odvrátit zrak od negativních rozdílů a zaměřit se na pozitiva vztahu. Těch je mnohdy ve skutečnosti mnohem víc, než se na první pohled uprostřed konfliktů může zdát, což dokáže situaci vždycky uklidnit a stabilizovat.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek