KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

Bezpečnostní rady, které by mělo znát každé dítě

Než začne dítě chodit do školy, měli byste se ujistit, že zná všechna pravidla vlastní bezpečnosti. Náš seznam otázek vám s tím pomůže. Neberte to na lehkou váhu, tyhle otázky mohou vašemu dítěti zachránit život.

...

Zeptejte se dítěte na těchto 16 otázek. My to vyzkoušeli a odpovědi dětí nás někdy opravdu překvapily.

Jak se dítě zachová v nebezpečné situaci? Položte mu tyto otázky:

 1. Co dělat, když nebudou rodiče doma a někdo se bude pokoušet otevřít dveře?
 2. Vezmeš si sladkost od cizí paní nebo cizího pána?
 3. Co dělat, pokud se začne ze zásuvky, sporáku nebo jiného zařízení kouřit a doma nebude nikdo dospělý?
 4. Neznámý dospělý tě zastaví a požádá o pomoc. Pomůžeš?
 5. Co dělat, pokud tě napadne pes?
 6. Půjdeš domů na návštěvu ke kamarádovi, s kterým ses právě seznámil?
 7. Co uděláš, pokud doma ucítíš nějaký podivný zápach, třeba zápach plynu?
 8. Pokud čekáš na výtah a přišli k tobě cizí lidé, vstoupíš do výtahu spolu s nimi?
 9. Co uděláš, pokud si všimneš, že tě někdo sleduje?
 10. Komu smíš otevírat dveře, pokud jsi sám doma?
 11. Co uděláš, pokud tě chytne za ruku někdo neznámý a nebude tě chtít pustit?
 12. Jak se budeš chovat, pokud se ocitneš sám ve velkém davu lidí a ztratíš se rodičům?
 13. Co uděláš, pokud se ocitneš venku v době bouřky?
 14. Jestli narazíš na internetu na někoho, kdo bude tobě nebo tvé rodině vyhrožovat, co uděláš? Komu to řekneš?
 15. Pokud si kamarádi budou chtít jít hrát na zamrzlou řeku, půjdeš s nimi?
 16. Smíš brát lékárničku do rukou, pokud nejsou rodiče doma?

Odpovědi na otázky

Dítě si pravděpodobně nevědělo rady přinejmenším s částí otázek. Poraďte mu proto, jak se v uvedených situacích správně zachovat.

1.      Rodiče nejsou doma a někdo se snaží vloupat do bytu? Je třeba vzít co nejrychleji telefon, ukrýt se s ním, zavolat rodičům a ihned poté na policii. Hovor s policií se může protáhnout a rodiče mohou mezitím už informovat sousedy a své přátele a požádat je, aby šli situaci zkontrolovat.

2.      Od neznámých lidí si dítě nesmí brát žádné sladkosti, hračky, ani nic jiného! Učte své dítě rozlišovat, od koho a kdy je možné přijmout drobný dárek, a kdy to za žádných okolností udělat nesmí.

3.      Dojde-li k nebezpečí požáru, je třeba co nejrychleji opustit místnost a poté ihned zavolat rodičům a policii. V nutnosti je možné obrátit se na sousedy. Dítě by se nikdy nemělo pokoušet hasit oheň samo!

4.      Pokud někdo neznámý požádá dítě o pomoc, je nutné zdvořile odmítnout a odejít. Je nutné reagovat jasně a nezdržovat se. Jestliže neznámý skutečně potřebuje pomoc, měl by se obrátit na někoho dospělého.

5.      Pokud se objeví nebezpečně vyhlížející pes, je důležité zůstat v klidu. Dítě nesmí zvíře rozhodně nijak provokovat, to by mohlo skončit ošklivě! I uvázaný pes se může z řetězu utrhnout. Dítě se také nesmí dívat psovi do očí – to ve zvířatech vzbuzuje agresivitu. Pozornost psa může od sebe každý snadno odpoutat tím, že od sebe odhodí nějaký předmět (třeba deštník, láhev anebo něco podobného). Ať dítě odhodí předmět stranou a samo ustoupí do bezpečné vzdálenosti.

6.      Navštěvovat neznámé lidi je zakázáno. A to tehdy, když se cizinec představil jako rodinný přítel. Zakázáno je navštěvovat nejen cizí dospělé osoby, ale i neznámé děti stejného věku. Návštěvu může dítě vždy odmítnout s tím, že se na něho dívá rodič (i když to nebude pravda) a nedovolí mu nikam odejít.

7.      Dítě musí okamžitě opustit byt a obrátit se na sousedy o pomoc. Je nutné zavolat na policii.

8.      S cizími lidmi by dítě (je-li samo) vstupovat nemělo. Pokud ho dospělí budou přemlouvat, aby vstoupilo, může tvrdit, že čeká na rodiče a pojede s nimi. Výtahem může jet pouze se známými dospělými.

9.      Dítě by se mělo ukrýt v supermarketu nebo třeba kadeřnickém salonu nebo jiném obchůdku a odtamtud zavolat rodičům.

10.    Cizím lidem se neotevírá. Nikdy. To asi ví každý, ale ujistěte se, že dítě správně chápe všechny souvislosti. Některé děti se domnívají, že nebezpeční mohou být pouze muži, a žen nebo dětí se proto toto pravidlo netýká. Otevírat se nesmí dokonce ani starým lidem!

11.    Co když někdo vaše dítě chytne a bude ho držet násilím? Nejjednodušší je přilákat pozornost někoho z okolních lidí. Dítě může zakřičet o pomoc a bránit se. Pokud to bude nutné, může vzít kámen a rozbít nejbližší okno. Tím přiláká pozornost lidí uvnitř. U parkujících aut může zkusit spustit alarm. Žádné škody, které způsobí, nejsou v ten okamžik důležité!

12.    Pokud se dítě ocitne samo uprostřed davu, musí zůstat klidné. Ať se dítě rozhlédne a pomalu se vydá k okraji davu, k nějakému vysokému a výraznému předmětu. Může to být třeba podium nebo nějaká vysoká tyč. Je možné požádat někoho z dospělých, aby vzal dítě na ramena a pomohl rodiče najít.

13.    Pokud je dítě venku, když přijde bouřka, to nejdůležitější je najít bezpečný úkryt. Stačí zajít do nejbližšího obchodu. Pokud není v okolí žádný úkryt, musí se dítě vyhnout všem kovovým konstrukcím, rybníkům, vysokým stromům a autům. 

14.    Hrozbám a provokacím nesmíme nikdy podléhat! Pokud budeme plnit požadavky zločinců, budou po nás chtít stále víc a víc. Jestliže dítěti někdo vyhrožuje, mělo by okamžitě informovat rodiče anebo zavolat na Linku bezpečí (116 111).

15.    Dítě musí vědět, že vstupovat na zamrzlou řeku (anebo jinou vodní plochu) je přísně zakázáno! Pro bruslení a jiné zimní radovánky jsou vyčleněna speciální místa, na která dohlížejí dospělí.

16.    Informujte své dítě o nebezpečnosti některých léků. Dítě by si samo nemělo brát ani prášky, jejichž účinek zná. Jestliže se dítě cítí špatně, musí zavolat někoho z dospělých a požádat o pomoc.


Závěr

Učte své dítě pravidlům bezpečného chování postupně. Nezapomínejte mu čas od času všechna pravidla připomínat. Rozhodně ale není dobré, aby dítě nabylo dojmu, že venkovní svět je plný zla a zlých lidí. Vysvětlete mu proto, že takové situace jsou výjimečné, ale stát se mohou, a proto je třeba dávat si dobrý pozor.

Dbejte na to, aby bylo dítě v některých situacích pozorné a opatrné, ale také, aby si užilo nejkrásnější období našich životů – dětství.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek