KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

Je slušné chování přežitkem?

Slušné chování můžeme chápat jako důkaz náklonnosti, úcty a respektu vůči ostatním. Od samého vzniku lidské společnosti existovaly určité zvyklosti a jakési nepsané dohody o vzájemném jednání. Pokud chcete mít v životě úspěch, a je jedno jestli profesní nebo osobní, bez umění dobře vycházet s lidmi to prostě nepůjde.

...

Jak nebýt křupanem

Zásadně nezapomínejte zdravit. Pokud totiž neumíte pozdravit, koledujete si o členství v řadách již zmíněných křupanů. Není třeba volat na celé kolo, ani vrhnout se na druhého člověka s cílem líbat mu ruku. Stačí, když zřetelně a srozumitelně pozdravíte. Nezapomeňte se krátce podívat do očí tomu, koho zdravíte. Pro křupany je typické, že obtěžují okolí svou hlučností. Bezohledně hulákají v dopravních prostředcích, telefonují v naprosto nevhodnou dobu nebo poslouchají nahlas hudbu, která okolním lidem trhá uši. Křupani musí být všude první, předbíhají a strkají do ostatních lidí. Pustit někoho sednout nebo podržet dveře je pro tento typ člověka naprosto něco nemožného.

Slušný člověk se nehádá a nepokřikuje na ostatní. Ovšem křupan, tak to je jiná káva. Skáče do řeči, povykuje na lidi okolo sebe a není pro něj problém odstartovat hádku prakticky kdekoli. A co teprve u jídla! Tady si buran servítky rozhodně nebere. U stolu se roztahuje, rád rozebírá své zdravotní problémy a barvitě líčí, jak si zaručeně pomáhá například od zažívacích potíží. Pochopitelně s plnými ústy. Neopomene se škrábat chvíli na hlavě a poté v rozkroku a naopak. Polévku zásadně srká, mlaskáním a vyluzováním zvuků z tělních dutin dává okolí najevo, že mu znamenitě chutná.

Pravidla slušného chování platí za všech okolností

Pravidla slušného chování neplatí, jen když se rozhodneme jít do společnosti. To je skutečně omyl. Tato pravidla platí vždy, když se ocitneme ve společnosti druhých lidí. V rodině, v práci, ve škole, v dopravních prostředcích, na ulici … Nezapomínejme ani na fakt, že nejen chování, ale i náš vzhled, zvuky a pachy, které vydáváme, o nás něco napoví. I to může být druhým příjemné nebo naopak nepříjemné.

Slušnost lidi sbližuje

Nejdůležitější vlastností člověka jsou takt a empatie. To znamená schopnost vcítit se do situace, potřeb a pocitů druhého člověka. Slušnost lidi sbližuje. Dobré mravy vytvářejí kultivované vztahy. Člověk, který je společenský a k druhým ohleduplný, je také oblíbený. Společenská výchova je součástí mezilidské komunikace. Základním barometrem slušného vychování je jednoznačně pozdrav a poděkování. Možná se shodneme na tom, že pozdravů a poděkování nějak ubylo. Slušnost může být člověku dána, ale zdvořilosti je nutné se učit. Zdvořilost je úmyslné omezení vlastního egoismu a je dobrovolným podřízením se platným normám a pravidlům slušného chování. Platí zde výrok „respektuj a budeš respektován.“

Jak je to s dodržováním pravidel na pracovišti

Zde platí stejně tak dodržování pravidel slušného chování, jako kdekoli jinde. Zaměstnanci musí vědět, co si mohou a nemohou dovolit. Zaměstnavatel by proto měl pravidla na pracovišti sepsat a vyvěsit na viditelném místě. Také by měl své zaměstnance s těmito pravidly seznámit. Pravidla musí být jasně stanovena. Pak může zaměstnavatel požadovat jejich plnění.

K pravidlům slušného chování patří respektování distanční zóny

Lidé si podle situace vytvářejí distanční zóny. Jde o odstup v prostoru, který zaujímáme proti svému protějšku. Tyto zóny je vhodné respektovat. Jde zde o dodržování intimní vzdálenosti (45cm), osobní vzdálenosti (45-120cm), společenské vzdálenosti (2-4metrů) a veřejné vzdálenosti (asi 4m).

Autor: Hana Ederová

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek