KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

Největší chyby, které dělají rodiče při výchově chlapců

Říká se, že chlapci by měli být vychováváni tvrději a přísněji než holčičky. Nejnovější studie ale odhalila něco překvapivého. Podle jejích výsledků jsou chlapci v prvních letech svého života citlivější než jejich sestřičky a potřebují ještě jemnější a ohleduplnější zacházení než ony! Jak tedy přistupovat k výchově chlapců?

...

V čem je to u chlapců komplikovanější?

Neuropsycholog Dr. Allan N. Schore se začal zabývat výzkumem svých kolegů, v němž se říká, že pravá mozková hemisféra se vyvíjí pomaleji u chlapců než u dívek. Právě proto chlapci méně reagují na okolní zvuky a okolní osoby, zato se více rozčilují a jsou náladovější. Hůře snášejí stres a jsou méně odolní vůči neuropsychickým onemocněním (jako jsou poruchy pozornosti nebo autismus), které se projevují v raném věku.

Nedostatek kontaktu s matkou vede k zvýšené podrážděnosti a ovlivňuje tvorbu nervových synapsí v mozku, které jsou zodpovědné za rozvoj sebekontroly a schopnosti socializace.

Silné pouto s matkou je pro život chlapce životně důležité a to obzvláště v prvním roce jeho života, kdy významně ovlivňuje vývoj jeho pravé mozkové hemisféry.


Nedostatek něhy, stres a škodlivé látky. To vše ovlivňuje vývoj pravé hemisféry.


5 rad Allana Schora pro rodiče chlapců:

  • Pokud je to možné, neoddělujte po porodu dítě od matky. Separace ihned po narození způsobuje stres naprosto všem dětem, ale pro chlapce je obzvláště škodlivé, neboť vede k nárůstu kortizolu. Vysoká hladina kortizolu může mít vliv na vývoj mozku a na zdraví dítěte.
  • Buďte přinejmenším první rok stále s dítětem. Během této doby jsou děti nejzranitelnější. To samozřejmě neznamená, že byste ho nesměla ani na minutu spustit z očí, ale nenechávejte dítě na hlídání u strýčků nebo prarodičů přes víkendy, nenajímejte si chůvu ani nevyužívejte služeb jeslí.
  • Nebuďte ve výchově chlapců příliš tvrdí. Zejména v prvních letech života. Chraňte děti před stresovými situacemi, buďte trpěliví. Nevyvolávejte v chlapcích za pláč a slzy stud. Nenechávejte ho samotného v případě, že je smutný. Dávejte najevo svou lásku, objímejte.
  • Na zdraví malých chlapců mají velký dopad různé toxiny a škodlivé látky. Dávejte si proto pozor, v jakém prostředí se pohybujete a jaký vzduch vaše dítě dýchá. Jezděte na výlety raději do přírody než do měst.
ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek