KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

Pěstování domácích rostlin: Pouhý trend, nebo užitečné hobby?

Pěstováním domácích rostlin jsou poslední dobou všichni jakoby posedlí. Jak k tomu došlo? Proč je dobré vytvořit si doma svou vlastní botanickou zahrádku? Jde jen o moderní zábavu, anebo je pěstování rostlin skutečně prospěšné našemu zdraví?

...

Pěstování rostlin se stalo populární zábavou. Lidé pěstují i neobvyklé rostliny, které dříve hrály roli pouze hospodářskou. Velice oblíbené je v poslední době například pěstování kávy. Instagram a Pinterest jsou doslova přeplněné obrázky rostlin a návody na jejich pěstování.

Rostliny kupují milovníci přírody a exotiky, ale i designéři a lidé se smyslem pro krásu a umění. Rostlina je totiž ten nejjednodušší způsob, jak udělat z interiéru útulné a příjemné místo.

Pokud vás také láká vyzdobit si byt květinami, určitě čtěte dál. Máme pro vás několik zajímavých tipů!


instagram

Za prvé: Je to krásné

Cykasy, kaktusy, fíkusy nebo kapradiny.  Taková výzdoba může vypadat opravdu stylově. Vypadají dobře na pozadí bílé stěny, parket, ale i na módní fotografii. Fíkovníky k tomu rostou poměrně rychle, i proto patří mezi nejoblíbenější domácí rostliny.

Roli samozřejmě hraje i způsob, jakým rostliny uspořádáte. Když už není místo na poličkách a skříňkách, nevadí. Podívejte se, jak si s problémem poradili zkušení pěstitelé rostlin.

instagram

 Za druhé: Je to snadné

Jistě, pokud byste se pěstování rostlin chtěli věnovat na odborné úrovni, zjistili byste, že je to hotová věda. Každá rostlina potřebuje jiné podmínky, jinou půdu, jinou vlhkost a jinou teplotu. Zásadní roli hraje také kyselost půdy.

Pro amatéry, kteří si vystačí s obyčejnějšími květinami, které lze zakoupit v běžných květinářstvích, je to ale hračka. Rozhodně jednodušší než péče o domácí mazlíčky (rostliny jsou proto vhodnou zábavou pro alergiky, jejich přítomnost v bytě ovšem ocení i případní zvířecí kamarádi).

Při péči o rostliny dbejte pouze na to, abyste je umístili tam, kde budou mít tolik slunce, kolik potřebují, a abyste je dostatečně zalévali. Většina rostlin vydrží bez problémů několik týdnů bez vaší péče, můžete je proto klidně nechat doma a odjet na dovolenou. Pokud vám náhodou některá z rostlin uvadne, často stačí ustříhat zvadlé listy, zavlažit kořínky a rostlina začne znovu růst. A i kdyby vám rostlinka odumřela, nebude to žádná katastrofa.


instagram

Rostliny: Jediná rodina pro mladé

Independent dokonce nedávno zveřejnil informaci, že „zelení přátelé“ se stali jakousi náhradou za rodinu pro generaci miléniálů, generaci, která se často snaží oddálit svůj vstup do dospělého života.

Touha prodloužit si dětství ale není jediným důvodem, proč si mladá generace pořizuje květiny. Mnohdy jde o to jediné živé, s čím mohou svůj domov sdílet. Mladí lidí, kteří hodně cestují a nebývají často doma, si nemohou pořídit žádné domácí zvíře. Pokud trávíte celé dny mimo domov, je pořízení mazlíčka skutečně nezodpovědný krok. Takový fíkus ale vaši nepřítomnost ani nezaregistruje, nebude trpět, když na pár dní zmizíte a nevyžaduje vaši pozornost.


instagram

Za třetí: Je to užitečné

Pěstování rostlin je obzvlášť v dnešní době plné elektroniky a moderních technologií skutečně užitečným koníčkem. Jde o duševní činnost, která nevyžaduje žádné speciální schopnosti, vědomosti nebo talenty. Péče o rostliny je tak trochu jako meditace. Pomůže vám zklidnit myšlenky, dát se do pořádku, odpočinout si od hlasitého a uspěchaného světa a věnovat se chvíli jen sám sobě. To je pro naši psychiku opravdu zdravé.

Pro mnohé obyvatele měst je navíc péče o rostliny jedinou příležitostí, jak se dostat do kontaktu s přírodou. A nemusí ani opouštět pohodlí svého bytu!

Pěstování rostlin je ale užitečné i pro naše tělo, nejen pro naši mysl. Rostliny produkují kyslík a pročišťují vzduch. Pokud ale používáte hnojiva a postřiky na hubení škůdců, umyjte si vždy po kontaktu s těmito látkami pečlivě ruce. Hnojiva s sebou přinášejí riziko toxoplazmózy.


instagram

Jak začít? Inspirujte se!

Instagram je plný fotografií rostlin, rostlinami vyzdobených interiérů i exteriérů. Stačí si fotografie prohlédnout, najít, co se nám líbí, a můžeme začít.


instagram 


instagram

Na Pinterestu zase najdeme mnoho zajímavých nápadů a návodů. Pokud vás láká vypěstovat si vlastní hruškovec (strom, který plodí avokáda) anebo třeba ananasovník, doporučujeme tuhle stránku rozhodně navštívit.


etsy 

Jakmile se začnete o rostliny aktivně zajímat, pravděpodobně si jich začnete všude všímat. Budete si je prohlížet v obchodech, kavárnách, na návštěvách, v knihovnách, prostě všude. Postupně se budete o rostlinách učit čím dál víc a stanou se z vás skuteční odborníci. Pokud rozumíte anglicky, můžete si prohlédnout tuto stránku o rostlinách. Nadejte na ní spoustu užitečných informací o domácích i venkovních rostlinách.


diyfuntips 

S nákupem rostlin nespěchejte

Nejprve je vhodné promyslet si, v jakém stylu byste chtěli byt zařídit, kam rostlinu umístíte a jak o ni budete pečovat. Než rostlinu koupíte, zjistěte si, jaké podmínky jsou pro ni ideální a zda jí je dokážete poskytnout.  Zohledněte světelné a teplotní podmínky, ale i to, kolik času a energie chcete rostlinám věnovat. Pokud máte domácí mazlíčky, připravte se také na možnost, že vám obsah květináče rozhrabe a rozsype.

Výběr v obchodech a květinářstvích je většinou omezen, nečekejte, že si zde koupíte libovolnou exotickou rostlinu, kterou jste si našli na internetu a teď byste ji rádi pěstovali. Sehnat takovou rostlinu bude pravděpodobně obtížnější. Můžete se ale domluvit s vedoucím prodejny na jejím objednání, anebo zkusit pátrat sami na vlastní pěst. Mnoho rostlin si můžete vypěstovat snadno z pecek a jadérek. Pomoci vám může i takzvané řízkování. U některých rostlin totiž stačí ustřihnout větvičku a tu namočit do vody. Větvička po čase pustí kořínky a pak už ji jen stačí zasadit do prostornějšího květináče, hnojit a zalévat.

Pokud si ale budete chtít odvézt rostlinku, jadérko nebo větvičku exotické rostliny z dovolené, dávejte si pozor. Některé země nepovolují vynášet nic podobného za hranice. Některé rostliny mohou být kromě toho jedovaté (tady je třeba dávat pozor na domácí mazlíčky a malé děti) nebo se mohou rychle rozrůstat a vytlačovat původní flóru (proto dávejte pozor, abyste omylem nenechali semínka exotické rostliny někde ve volné přírodě).


instagram

Začněte s nenáročnými rostlinami

Jestliže jste začátečníci, doporučujeme začít u nenáročných rostlin, které nevyžadují žádnou zvláštní péči. Začít můžete zelencem (chlorophytum), rostlinou, která vydrží snad všechno, anebo sanseviérou, která si vystačí dokonce i s umělým světlem. Pro své nízké nároky je rostlinka oblíbená v kancelářích, ordinacích a školních učebnách. Další možností je ledviník (nephrolepis). Jde o nenáročnou kapradinu, které může uškodit jedině příliš suchá půda. Pokud ji ale budete pravidelně zavlažovat, krásně vám poroste.


Dáváte-li přednost jasnějším barvám, zkuste kolopejky (kalanchode). Rostlinky s drobnými kvítky potřebují zalévat hodně, ale ne příliš často. Nejsou ani příliš náročné na světlo. Nemusí být přímo na slunci, stačí jim, aby nerostly v naprosté tmě.

Další možností pro milovníky jasných barev, jsou netýkavky (impatiens). Tyto květiny nesnesou jasné slunce, ale jinak jsou poměrně nenáročné.

Jestliže toužíte po orchideji, pořiďte si phalaenopsis, nejméně náročnou orchidej. Jen se vyhýbejte těm s modrými květy – jde totiž o podvod, barva je na květy uměle namalovaná.


Pokud si pořídíte exotickou rostlinu a ona vám uhyne brzy po jejím pořízení, nenechte se demotivovat – chyba může být i na straně prodejce. Dbejte proto na to, od koho rostlinu kupujete. Obchody, které se nezaměřují na prodej rostlin, o ně často pečují nevhodným způsobem, nechávají je pobývat v chladu, nedostatečně je zalévají a hnojí, a nechávají je růst v příliš malých květináčích. Rostlinka může mít zmrzlé kořínky a doma vám zanedlouho uvadne nebo uschne.


instagram 

Nenechávejte růst rostlinku v „hrnci“

Kořínky by sice měly mít dostatek prostoru pro svůj růst, ale přesto byste neměli rostlinu přesazovat do příliš velkého květináče. Kyselost půdy, na kterou kořínky nedosáhnou, se totiž začíná zvyšovat.

Květináč nesmí být rozhodně „hrnec“, to znamená, že na dně musí být otvor, kterým může odtékat přebytečná voda. Existuje mnoho krásných nádob na květiny, rostliny byste ale neměli zasazovat přímo do nich, ale nejprve do „děravého“ květináče a až pak do okrasné nádoby.

Ve chvíli, kdy si rostlinu přinesete domů, ji jemně vyjměte z květináče, mírně protřepejte, ale ručně hlínu z kořínků neodstraňujte, mohli byste je nechtěně poškodit. Poté rostlinku přemístěte do nového, prostornějšího květináče, doplňte hlínu a mírně umačkejte. Nezapomeňte čerstvě přesazenou květinu zalít – to pomůže pročistit půdu a odstranit vzduchové bublinky, které v ní mohly vzniknout.


Občas udělejte něco víc než zalití

Pokud používáte na zalévání květin vodu z kohoutku, nechte ji vždy alespoň několik hodin předem odstát. Tak se z ní vypaří chlór.

Čas od času dejte rostlinkám něco víc než pouhou vodu. Přimíchat můžete různá hnojiva. Seženete je v každém zahradnictví a ve většině obchodů. Vybírejte hnojiva pro domácí rostliny a nejlépe ta tekutá. Když hnojení vynecháte, rostliny sice porostou, ale zdaleka ne tak krásně a rychle.

Pamatujte, že byste neměli hnojit čerstvě přesazené rostliny. Po přesazení počkejte s prvním hnojem minimálně 2 týdny.

Hnojiva uschovejte mimo dosah malých dětí a domácích zvířat.


instagram 

Nezapomeňte stírat prach a nečistoty z listů a květů. Tak předejdete napadení nejrůznějšími škůdci.

Přibližně jednou za měsíc je dobré květiny „osprchovat“. Jednoduše je vložte i s květináčem do vany a opatrně propláchněte sprchou. Zbavíte se tak případných zárodků škůdců, zvýšíte vlhkost půdy a rostlinku očistíte. Sprchu neprovádějte, pokud má rostlina chlupaté listy. Takové rostliny ani nepostřikujte vodou z rozprašovače.


instagram


instagram

Nebuďte líní zjistit si o každé nové rostlině, jakou péči potřebuje a jaké prostředí jí svědčí. Nejsnadnější způsob, jak zjistit, co vaše rostlina potřebuje, je pořídit si encyklopedii domácích rostlin. Mnoho informací najdeme ale i na internetu.

Rostliny se vám za trochu vaší péče mnohonásobně odvděčí – stojí to za to!


instagram

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek