KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

Pravidla etikety 21. století, které mnozí ignorují

Etiketa není rozhodně jen o prázdných a bezúčelných formalitách, které dodržovali dámy a gentlemani předchozích generací. Neustále se vyvíjí a proměňuje společně s dobou. Vytváří normy chování tak, aby se lidé vždy cítili ve společnosti pohodlně a příjemně. Všichni známe a většinou i dodržujeme pravidla jako „dávat přednost starším“ nebo „být zdvořilý k ženám“. Starší nebo výše postavení nabízejí tykání mladším a podřízeným, muži otevírají dveře dívkám a dívky podávají ruku mužům, ne naopak. Moderní doba a s ní spojené technologie ovšem přináší i řadu nových pravidel slušného chování. Víte o všech? A dodržujete je?

...

Etiketa ve světě internetu

Udávání teploty na fotografiích z dovolené. To se nesluší. Tím své přátele nebo kolegy spíše podráždíte a budete působit vychloubačným dojmem. Lepší je stručně popsat místo na fotografii.

Soukromé věci patří do soukromých zpráv. Nevyznávejte si city pod fotografiemi nebo příspěvky na zdi. Od toho jsou osobní zprávy.

Zveřejňovat nelichotivé snímky druhých – velká nevychovanost. Zdvořilé je vyžádat si od každého na fotografii předem souhlas.

Když to vypadá, že se vám zaseklo tlačítko Caps Lock. Mít neustále zapnutý Caps Lock působí hulvátsky. Je to stejné, jako byste na druhého křičeli, když s ním mluvíte tváří v tvář.

Nepřehánějte to s hashtagy. Posty pak vypadají přeplácaně a nevzhledně.

Nezveřejňujte více než 3 fotografie nebo příspěvky denně. Pokud se jedná o výjimečnou situaci, můžete denní limit překročit, ale rozhodně by se nemělo jednat o pravidlo. Je to stejné, jako když s někým neustále mluvíte o sobě – nikoho nebaví poslouchat celý den jen o vás.

Přidávání si lidí do přátel. Chystáte se někoho přidat mezi své přátele? Pak byste měli svou žádost doprovodit i zprávou. Připomeňte, kdo jste a proč si chcete druhého přidat.

Fotografie jídla. Takové fotky se bohužel staly běžnou reálií na sociálních sítích. Pro ostatní však takové fotografie působí většinou hloupě. Existují jen 3 případy, kdy je vhodné zveřejnit fotografii jídla. 1. Pokud jste vařili sami a společně s fotografií sdílíte i recept. 2. Pokud se k jídlu váže nějaký zábavný nebo zajímavý příběh. Fotka pak vlastně slouží pouze jako ilustrační obrázek k tomuto příběhu. 3. Jedná-li se o velmi neobvyklé či exotické jídlo.


Etiketa při telefonování

Důležité informace sdělujte vždy buď osobně, nebo telefonicky. Nikdy je nesdělujte s pomocí SMS nebo skrz sociální sítě.

Vždy vypínejte zvuk při návštěvě divadla, knihovny, kina, na poradě, přednášce nebo v čekárně.

Pokud po pátém vytočení telefon nikdo nezvedl, zavěste. Nechávat telefon vyzvánět hodinu je opravdu neotesané. Volaný zřejmě buď nemá čas, nebo telefon z nějakého důvodu zvedat nechce. Jakmile si čas najde, zavolá vám nazpět. Pokud potřebujete s druhým nutně promluvit, pošlete mu SMS s žádostí, aby vám co nejdříve zavolal. A jestliže jste se nedovolali, znovu to zkuste nejdříve za několik hodin.

Pokud jste zrovna s přáteli a zazvoní telefon, odstupte pár kroků stranou od ostatních a až pak telefon zvedněte. Nebudete tak svým hovorem rušit konverzaci ostatních.

Pokud se hovor v průběhu neplánovaně přeruší, měl by volat zpět ten, který volal, ne ten, který telefon zvedl.

Jestliže voláte z neznámého nebo nového čísla, nejprve se představte a to celým jménem.


Pravidla slušného chování při seznamování a komunikaci mimo internet

I v této oblasti se pravidla etikety proměnila, ačkoli ne tak zásadně. Připomeňme si je.

Koho komu představit? Pokud představujeme neznámé osoby, představíme nejprve muže ženě a mladší představujeme starším a níže postavené představujeme těm výše postaveným.

Například: „Vy se ještě neznáte? Alenko, tohle je můj kamarád Petr. A Petře, tohle je má kamarádka Alena!“

Jak je to s podáním ruky? Starší osoba podává ruku mladší. Žena podává ruku muži, a to i tehdy, je-li žena mladší. A výše postavený podává ruku níže postavenému nehledě na pohlaví nebo věk.

Jak je to s nabídkou tykání? Stejně tak je to s nabídkou tykání. Tykání nabízí první starší osoba té mladší, ale pokud je jednou z osob žena, je nabídka vždy na ní. Pokud se představujete na pracovišti, nebere se však na pohlaví ani věk ohled a tykání nabízí pouze a jedině nadřízený podřízenému.

Vstupujete do místnosti plné lidí. V takovém případě není čas zjišťovat, kdo je žena, kdo muž, kdo starší nebo kdo výše postavený. Jakmile vstoupíte do místnosti, sluší se všechny přítomné pozdravit.

Seznamujete dva naprosté cizince? Lidé si často mylně myslí, že představení stačí odbýt sdělením jmen. Ale co nám o druhém řekne jeho jméno? Mnoho ne. Pokud představujete dvě naprosto cizí osoby, které o sobě nevědí vůbec nic, přidejte několik informací. Řekněte, odkud druhou osobu znáte, co mají společného, co je jejím zaměstnáním. Hlavní je, aby druhý pochopil, jaký vztah s osobou máte a aby dostali nápovědu, jak s ní navázat hovor.

1. Případ:

„Kubo, tohle je Anna. Tak se bavte, musím přivítat další hosty.“

„Ehm. Takže vy jste Anna?“

2. Případ:

„Tohle je Anna. Pracuje v psím útulku. Seznámili jsme se nedávno při venčení psů… Tak se bavte, musím přivítat další hosty.“

V tomto případě byste zřejmě svému kamarádovi a hostiteli byli za podrobnější představení mnohem vděčnější. Hned se vám totiž nabízí několik témat k hovoru.

„Takže vy pracujete se psi v útulku? To musí být náročná práce, že?“

Rukavice při potřásání rukou. Než si potřesete rukou, sundejte rukavice. Výjimku tvoří lehké dámské plesové rukavičky.

Jízda v taxíku. Jakmile se posadíte do taxi, nejprve pozdravte řidiče. Na konci jízdy poděkujte.

Někdo vám podává ruku, když sedíte. V takovém případě se ze židle zvedněte nebo alespoň naznačte nadzvednutí. Potřásat si s druhým vsedě působí velmi neslušně.

Váš přítel nebo kamarád pozdravil někoho, koho neznáte. Nemůžeme zdravit každého cizince, kterého na ulici potkáme. Ale pokud pozdravil váš společník, měli byste danou osobu pozdravit také.

Nepodávejte si ruce na toaletě. Pokud se potkáte na toaletách, je lepší na sebe jen kývnout.

Nepodávejte si ruce, pokud je máte špinavé. Obecně platí, že pokud máte špinavé, mokré nebo upocené ruce, je lepší se omluvit, než si rukou potřásat, anebo se rychle pokusit ruce si otřít.

Nepodávejte si ruce přes stůl. Lepší je stůl buď obejít anebo na sebe pro tuto chvíli jen kývnout.


Pravidla slušného chování na návštěvách

Jak přijmout pozvání? Pokud vás někdo zve na návštěvu nebo oslavu, neptejte se jako první: „A kdo další tam bude?“ To působí nezdvořile. Na návštěvu byste měli přijít právě kvůli lidem, kteří vás zvou. Pokud pozvání přijmete, můžete se později vyptat na podrobnosti, rozhodně ale ne hned. První, co byste měli říct, je: „Děkuji, rád přijdu!“

Když jste hostitelem vy. Pokud k vám přichází hosti, vypněte televizi i počítač. Po mobilu byste měli sáhnout jen výjimečně. Pokud už musíte vzít hovor, netelefonujte déle než 5 minut. V nejhorším druhého utněte s tím, že máte hosty a zavoláte později. Rádio zapínejte po vyžádání souhlasu ostatních.

Pokud jsou u vás hosti poprvé. V případě, že hosté váš domov neznají, ukažte jim nejprve, kde je koupelna, kde si mohou umýt ruce a upravit se. Až posléze jim ukažte vše ostatní, a pokud v bytě zásadně nekouříte, hostům to co nejdříve oznamte.

Začněte jíst až tehdy, když vás hostitel vyzve anebo už sám sedí za stolem. Nepočkat na hostitele je velmi nezdvořilé.

Pokud si chcete zakouřit. Pokud nikdo jiný nekouří, vždy se nejprve ptejte! Ať už sedíte kdekoliv, je nevhodné začít kouřit před přáteli bez jejich svolení.

Pokud si připíjíte studeným nápojem, držte sklenku v levé ruce. Pokud se vám totiž poté bude chtít někdo z druhých hostů představit a podá vám ruku, mohla by být vaše dlaň chladná od sklenice, což je při potřásání nepříjemné.

Odcházíte-li dříve. Pokud musíte z nějakého důvodu odejít dříve než zbytek hostů, rozlučte se tiše s hostiteli. Hlasité loučení se všemi by mohlo zafungovat jako signál i pro ostatní, aby začali odcházet.


Jak se chovat v restauraci

Nikdy si nesedejte ke stolu k osobám, s kterými jste nepřišli, anebo které vás k tomu přímo nevyzvali. Pokud uvidíte kamaráda ve společnosti neznámých lidí, pozdravte ho kývnutím hlavy, ale nezapřádejte hovor a v žádném případě si k němu sami od sebe nepřisedejte.

Nežádejte o účet, dokud váš partner ještě nedojedl. Vždy se nejprve zeptejte ostatních u stolu a teprve pak přivolejte obsluhu.

Nikdy nepoužívejte ubrousek místo kapesníku! Ubrousky slouží k utírání rtů a prstů.

Jestliže vám přinesou omáčku v oddělené misce, nandejte si trochu na talíř, ale nikdy nenamáčejte kousky pokrmu do omáčky v této oddělené mističce.

Nepřehrabujte se v talíři. Jako první vezměte do úst ten kousek pokrmu, který vám je nejblíže.

Džbán se společným pitím vracejte vždy doprostřed stolu nebo na místo, odkud na něj dosáhnout všichni. Nenechávejte si ho u sebe. Totéž platí pro všechny společné tácy a obložené mísy.

Telefon na stůl nepatří. Pokud jste s někým na schůzce, vaše pozornost by měla být stoprocentně upřena na něj. Neustále kontrolování mobilu, jeho vibrace nebo vydávání zvuků je pro váš protějšek jasným znamením, že pro něj nejste prioritou a plně mu nenasloucháte. Když zazvoní, samozřejmě jej můžete zkontrolovat, ale pokud nejde o nic akutního (zpravidla jen neodkladné rodinné záležitosti), může to počkat a telefon by měl mířit opět do kapsy.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek