KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

Unikátní súdánské pyramidy v Meroe, které unikají zájmu turistů

Z pouštních hor severního Súdánu stoupají k nebi malé strmé pyramidy, které se velice podobají těm slavným, egyptským. Avšak na rozdíl od slavných pyramid v Gíze jsou ty v Meroe stále opuštěné.
...

Súdánské pyramidy jsou pod ochranou UNESCO

Súdánské pyramidy se nacházejí ve městě Meroe, asi 200 kilometrů od súdánského hlavního města Chartúmu. Přesto, že jsou na seznamu světového dědictví UNESCO, návštěvníci se sem zrovna nehrnou. Sankce proti vládě prezidenta Umara al-Bašíra uvrhly zemi do dlouhotrvajícího vnitřního konfliktu a omezují nejen přísun zahraniční finanční pomoci, ale také zamezují cestovnímu ruchu. V Meroe kdysi tekla řeka a zdejší pyramidy sloužily jako sídlo vládců Kušského království. Zdejší vládci byli známí jako "černí faraoni". Jejich pyramidy v rozmezí od 6 do 30-ti metrů na výšku byly postaveny v letech 720 - 300 před naším letopočtem. Vchody do pyramid jsou situovány na východ, aby sloužily jako pozdrav vycházejícímu slunci.


Pyramidy v Meroe

Cestovní ruch je v zemi omezen

Pyramidy nesou dekorativní prvky inspirované faraony z Egypta, Řecka i Říma Podle UNESCa se jedná o neocenitelné památky. Pyramidy však přišly o část svých krás, když archeologové v 19. století odtrhli zlaté vršky pyramid a některé dokonce zničili. O meroské pyramidy se nyní stará Národní muzeum v Chartúmu. Na místo se dostane jen málo turistů, ti jsou většinou doprovázeni bílými velbloudy, ale také místní ostrahou.


Civilizace z Meroe

Súdánské odvětví cestovního ruchu bylo zpustošeno sankcemi uvalenými během konfliktu v Dárfúru a dalších regionech. Vláda Al-Bašíra, která přišla po převratu v roce 1989, se o památky snažila pečovat. Na podporu a obnovy súdánských památek přislíbil pomoc Katar (135 milionů dolarů), který už po několik let přispívá. Turistů však stále nepřibývá. V současné době jich je ročně kolem 15-ti tisíc.

Autor: ElS, Zdroj: Yahoo
Foto: Retlaw Snellac

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek