KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

Zaneprázdněnost ani nedostatek času neexistuje. Vše je o prioritách

Určitě znáte někoho, kdo pořád nemá čas, je zaneprázdněný, nic nestíhá a neví, kam dříve skočit. Možná byste měli chuť občas se s ním potkat a prohodit pár slov. Možná je to dokonce váš blízký přítel, nebo partner. Pojďme si nyní nalít čistého vína – věta „Nemám čas.“ je přinejmenším nepřesná a v drtivé většině případů i lživá.

...

Všichni do jednoho máme dostatek času

Každý z nás má čas. Tedy pokud zrovna neleží na smrtelné posteli. Dnes ráno jste vstali z postele a věděli, že máte zhruba 16-18 hodin času před tím, než si půjdete zase lehnout. A to, jak jej strávíte, je VŽDY jen a pouze na vás.

Samozřejmě můžete namítat, že máte povinnosti. Musíte tohle a musíte támhleto, jinak zřejmě nastane konec světa. Nelze proti tomu ani nic namítat. Ovšem tvrdit, že kvůli tomu nemáte čas, není pravdou. Pokud na něco skutečně ve svých očích nemáte čas, ve skutečnosti jen nejde o vaší prioritu.

Pokud byste si na onu věc čas udělat za každou cenu chtěli, uděláte si jej. Možná jste objevili nový koníček, který vás nadchl, nebo potkali zajímavou osobu, se kterou chcete trávit víc času. Pak to najednou jde – jste schopni pracovat rychleji, zrušit zbytečné schůzky, neztrácet čas ničím nepodstatným a volný čas, který vám vznikne, pak využít podle svých nových potřeb.

Děláme většinou jen to, co chceme/co nám vyhovuje

Zvládne to každý z nás, musíme jen chtít. Je to prachobyčejná otázka volby. Ne každý z nás ale opravdu chce, takže velmi často na mnoho věcí „nemáme čas“. Není potřeba si nic vyčítat. Nikdo nemůžeme mít jako hlavní prioritu vše, každý z nás si volí jiný, ze svého pohledu nejvhodnější, způsob, jak oněch 16-18 hodin, které každý den nespíme, budeme trávit.

A když se stane, že veškerý čas zaplníme pro nás důležitými věcmi, může do dopadnout tak, že na něco už čas zkrátka nezbyde. Ne proto, že bychom byli chamtiví, nebo neměli zájem, ale prostě proto, že máme na práci pro nás důležitější věci, které mají větší prioritu (smysl). Anebo onu věc, na kterou „nemáme čas,“ vlastně vůbec dělat nechceme.

Problém je ten, že mnoho z nás nedokáže na rovinu říct, že něco nechceme. A tak raději mlžíme a lživě tvrdíme, že nemáme čas, máme toho hodně, nebo úplně nejlépe – že jako vlastně nevíme, jak to ještě bude (což zejména u časově vytíženého člověka, kterého si představíte jako někoho s diářem přeplněným k prasknutí, kde je naplánovaná každá minuta, působí dost komicky až trapně). Tím děláme blbce nejen ze sebe, ale i ze svého protějšku, který je těmihle dětskými výmluvami krmen a naší neupřímností také fakticky urážen.

Výmluvy nám nevadí, upřímnost nás uráží

Naštve vás někdo, kdo vám dá košem a rovnou vám řekne, že nemá čas na to, aby se s vámi scházel a hodinu o něčem diskutoval? V první chvíli zřejmě ano. Když se na to ale podíváme z výšky, neměl by vás naštvat spíš někdo, kdo vás bude měsíc tahat za nos, neustále přesouvat schůzky, vymlouvat se na zaneprázdněnost, milion dalších věcí a tím plýtvat i vašim vlastním časem?

První osoba má aspoň dostatek slušnosti na to, aby tímto (ani svým) časem neplýtvala a hned na začátku vám řekne, jak se z jejího pohledu věci mají. Druhá osoba z vás dělá obyčejného vola, zatímco bezostyšně plýtvá vaším časem, když se neustále musíte doprošovat a ptát, kdy bude mít milostivě konečně čas.

Začněte si vážit lidí, kteří vás pošlou někam rovnou, a zamyslete se, jestli máte okolo sebe opravdu ty správné lidi, v jejichž žebříčcích priorit se skutečně nacházíte. Nebo jste vážně tak bohatí, že si můžete dovolit plýtvat svým časem na někoho, kdo si ho na vás nemá zájem udělat?

Až vám tedy příště zase někdo bude tvrdit, že nemá čas, představte si, že místo toho říká „Není to moje priorita“. Náhle nebudete mít problém vytvořit si u jednotlivých osob jejich hodnotový žebříček a možná zjistíte, že s někým vlastně taky nemáte zájem trávit čas, když pro něj zřejmě nejste zas tak moc důležití. Je to velmi elegantní způsob, jak číst lidi a zjistit, na čem jim opravdu záleží (nebo nezáleží).

 

Autor: ToD

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek