KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Zahraničí vidí v české prezidentské volbě změnu směřování země. Podporu získává Drahoš

Ačkoli zahraniční média přijímají vítězství Miloše Zemana v prvním kole prezidentských voleb, takřka jednohlasně dodávají, že současný prezident nemusí ve druhém kole zvítězit a velké šance přisuzují Jiřímu Drahošovi.

...

Britská BBC si všímá především Zemanovy ztráty podpory na venkově, kde současný prezident nebyl tak silný, jak se očekávalo. Drahošovi britské médium přisuzuje velké šance na Zemanovo sesazení i díky možnosti zisku dalších hlasů od dosud možná nerozhodnutých voličů.

Agentura AFP pak rovnou označuje prezidentskou volbu v České republice za střet proruského Zemana s proevropským Drahošem, přičemž výsledek voleb může rozhodnout o budoucím směřování země.

Drahoš hledá správný vzorec

Indický deník The New Indian Express Zemana pasuje na populistického vůdce po vzoru Maďarska a Polska, všímá si pak především Zemanových sporů s Evropskou Unií, kterou prezident často kritizoval především v otázce migrační krize a sankcí proti Rusku.

Drahoš podle Indů vedle Zemana působí se svým proevropským viděním a podporou společné evropské měny jako noc a den.


„Český chemik hledá vzorec pro prezidentský úřad,“ píší na serveru Politico. Tento americký kanál rovněž staví oba kandidáty do ostrého kontrastu. Zemana označuje za vůči svému věku vizuálně staršího kandidáta, přičemž připomíná prezidentovu vážnou cukrovku, problémy s pohybem a historii spojenou s užíváním alkoholu a nevhodným, často buřičským vystupováním. Drahoš podle Politico působí klidně, seriózně a profesorsky.

Na Slovensku, kde se české volbě tradičně velmi věnují, staví Drahoše na úroveň svého prezidenta Andreje Kisky, přičemž Zemana staví do pozice neúspěšného prezidentského kandidáta Roberta Fica.

Tento příměr dále rozvíjí list Hospodárske noviny, podle kterých má Drahoš šanci na úspěch, pokud se nedopustí před druhou volbou vážných chyb.


Drahošovy naděje na vítězství podporuje i server Aktuality.sk, podle kterých není výhra Zemanova soupeře rozhodně z říše fantazie.

Denník N si pak všímá rozložení sil v prvním kole prezidentské volby, kdy velké množství hlasů získali jiní Zemanovi odpůrci, kteří se nyní mohou proti hlavě státu spojit v silný blok. Zemanových 39 procent vzhledem k původním obavám o Zemanovo vítězství již v prvním kole považují za menší neúspěch.

Další slovenský deník SME Drahošovi dává rovněž velké šance na úspěch, uznává však, že cesta za Pražským hradem nebude snadná, neboť Zeman a jeho tým jistě použití diskreditační kampaň.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek