KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Afghánským dívkám účastnícím se soutěže v robotice byla zamítnuta víza do USA

Tým dívek z Afghánistánu účastnící se soutěže v oblasti robotiky bude muset případný úspěch svých výtvorů ve Spojených státech sledovat pouze přes Skype. Nebyla jim totiž udělena víza pro vstup do země.

...

Víza nedostaly týmy z Afghánistánu a Gambie

Americký prezident Donald Trump nedávno podepsal zákaz cestování pro občany šesti převážně muslimských zemí, nicméně Afghánistán na tomto seznamu nefiguruje.

Soutěžní týmy z Íránu, Sýrie a Súdánu, což jsou země, které na seznamu jsou, svá víza pro vstup do USA však získaly.

Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že se nemůže vyjadřovat k jednotlivým případům. Kromě afgánského týmu se víza nepodařilo získat ještě týmu z africké Gambie.

Výkon svých robotů s třídicím mechanismem na soutěži ve Washingtonu DC tak bude 6členný tým muset sledovat pouze přes videohovor ze svého rodného města Herat, které leží na západě Afghánistánu.

„Stále neznáme důvod, proč nám nebyla udělena víza, přestože dalším zemím, které se soutěže účastní, udělena byla,“ řekla pro Reuters 14letá členka týmu Fatemah Qaderyanová.

„Je to jasná urážka lidí z Afghánistánu.“

Qaderyanová se dvakrát vydala na americkou ambasádu do afghánského hlavního města Kábulu, aby zažádala o víza pro celý tým. Její 17letá kolegyně Lida Aziziová řekla: „Všechny ostatní země se soutěže mohou účastnit, jen my ne. Je to jasná urážka lidí z Afghánistánu.“

Soutěže FIRST Global se účastní týmy ze 164 zemí, které mezi sebou soupeří v různých robotických hrách. Cílem neziskové organizace pořádající soutěž je podpora a propagace výuky v oborech STEM (věda, technologie, inženýrské obory a matematika).

Předseda organizace FIRST Global Joe Sestak v příspěvku na facebookové stránce organizace uvedl, že je rozhodnutím Spojených států „zarmoucen“ a přidal také vlastní názor na to, proč dívkám pravděpodobně nebyla udělena víza.

„Rozhodnutí o udělení víz se často týkají lidí, jejichž životy jsou ohroženy. Vše je ještě umocněno nízkým počtem dostupných víz pro danou zemi,“ napsal Sestak.

Tým ve Spojených státech bude reprezentovat skupina afghánských dívek, které zde žijí, a daný Skype hovor bude na události vysílán na velké obrazovce.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek