KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Bitva o Sindžár: Kurdové zahájili ofenzívu s cílem dobýt klíčové město v iráckých horách

Kurdské oddíly zahájily v severním Iráku ofenzívu proti militantům z Islámského státu s cílem znovudobytí Sindžáru, strategického města v blízkosti syrských hranic.
...

Pešmergové postupují ze tří stran k městu

Útok je podporován leteckými údery koalice vedené Spojenými státy.  Dobytí Sindžáru by přetnulo zásobovací trasu mezi hlavním sídlem Islámského státu v městě Rakka a jeho severoiráckým střediskem Mosulem.

Kurdská Regionální bezpečnostní rada ve svém prohlášení oznámila, že asi 7500 pešmergů se blíží ze tří stran k horskému městu Sindžár, snaží se převzít kontrolu nad předměstími a odříznout zásobovací trasy Islámského státu. V prohlášení se též píše, že operace se zaměřuje na vytvoření „dostatečné nárazníkové zóny, která by ochránila město a jeho obyvatele před útoky dělostřelectva“.

Kurdští bojovníci v časných ranních hodinách zahájili dělostřeleckou palbu, kterou militanti z Islámského státu opětovali. Podle tiskové agentury AP pak Kurdové s pomocí spojeneckých náletů zahájili postup na město.

Krátce po zahájení operace kurdské síly oznámily, že úspěšně obsadily vesnici Gabarra a získaly kontrolu nad částí silnice číslo 47, která patří k nejvyužívanějším zásobovacím cestám islámského státu v oblasti.

Naši vojáci drží své pozice a čekají na posily a další nálety, aby se mohli vydat do centra města. Ke stávajícím ziskům nám nálety výrazně pomohly,“ řekl velitel jedné z předních linií Seme Busal a dodal, že v podobné situaci se nacházejí i další kurdské jednotky.

Kurdské úřady však oznámily, že oblaka dýmu nad Sindžárem ztíží nálety spojeneckých jednotek na město. Ty od čtvrtečního úsvitu útočily na cíle v okolí města, avšak samotný Sindžár, který se nachází na úpatí stejnojmenné hory asi 50 kilometrů od syrské hranice, není snadným cílem.

Kurdové se pokusili Sindžár dobýt už loni v prosinci, ale bez úspěchu. Podle agentury AP radikálové v nedávné době v očekávání dalšího podobného útoku významně posílili obranu města.

Sindžár byl sídlem jezídské menšiny

Sindžár a jeho okolí dobyli militanti z Islámského státu loni v srpnu. Desítky tisíc lidí kvůli postupu islamistů prchly ze svých domovů do okolních hor. Mnoho z nich patřilo k příslušníkům náboženské menšiny jezídů.

Militanti je považují za odpadlíky a obviňují z uctívání ďábla. Tisíce z nich islamisté proto zajali a řadu z nich zabili. Ženy a dívky zneužívají jako sexuální otrokyně. Útok islamistů na Sindžár byl jeden z důvodů zahájení amerických leteckých úderů proti pozicím Islámského státu v Iráku.

Část jezídů obklíčených v pohoří Sindžár se loni podařilo zachránit díky syrským Kurdům, kteří uvolnili ústupovou cestu a převedli je do Sýrie. Poté se jezídové vrátili zpět do severního Iráku do kurdské autonomní zóny.

Následně se loni v prosinci podařilo v severozápadním Iráku kurdským bojovníkům islamisty vytlačit z oblasti na druhé straně pohoří Sindžár a uvolnit koridor pro osvobození zbývajících vyhnanců z města. Kurdští bojovníci se pak pokusili zaútočit na samotný Sindžár, ale militanti útok odrazili. Nyní probíhá druhý pokus o obsazení strategického města.

Autor: jil

Zdroj: Yahoo News, BBC

Foto: Kurdishstruggle (CC BY 2.0)

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek