KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Bývalý viceprezident Facebooku: Facebook ničí lidskou společnost a v uživatelích zanechává prázdnotu

Bývalý vrcholový manažer společnosti Facebook kritizoval působení této sociální sítě a varoval, že ničí základní principy fungování naší společnosti.

...

Svým dětem Facebook zakázal

Chamath Palihapitiya byl v letech 2007 až 2011 viceprezidentem Facebooku zodpovědným za růst počtu uživatelů. Nyní se veřejně přiznal, že v souvislosti se svým působením ve Facebooku cítí „obrovskou vinu“ a svým dětem zakázal tuto sociální síť používat.

S podobnou kritikou nedávno přišel i první prezident Facebooku, podle kterého tato sociální síť dokázala najít zvláštní cestu, jak svým uživatelům řídit jejich osobní život, aniž by si to sami uvědomovali.

„Myslím si, že jsme vyvinuli takové nástroje, které roztrhaly společenské vazby i vlastní základy fungování lidské společnosti,“ uvedl Palihapitiya při debatě na prestižní škole Graduate School of Business v britském Stanfordu.

„Cítím obrovskou vinu,“ doplnil Palihapitiya. „Podle mého názoru jsme v koutku duše všichni věděli, že se asi stane něco špatného, ale nalhávali jsme si, že zřejmě žádné skutečně negativní a nechtěné následky nenastanou.“

„ Domnívám se, že v hlubokých, opravdu hlubokých zákoutích naší mysli jsme tušili, že by se mohlo stát něco špatného.“

Přiznal, že se snaží Facebooku co nejvíce vyhýbat a všem doporučuje, aby si dali „tvrdou pauzu“ od všech sociálních médií – nejen těch vlastněných Markem Zuckerbergem.

„Dezinformace a manipulace s pravdou“

„Vytvořili jsme krátkodobé smyčky uspokojení ze zpětné vazby stimulované dopaminem, které narušují normální fungování společnosti,“ řekl s odkazem na online interakce používané na sociálních sítích, jako jsou například takzvané lajky (Likes) na Facebooku.

„Neexistuje žádný občanský dialog, žádná spolupráce; jenom dezinformace a manipulace s pravdou.“

„Naše životy jsou ovlivňovány tímto vědomým pocitem dokonalosti, protože jsme odměňováni těmito krátkodobými signály – srdíčky, lajky a palci nahoru. Zaměňujeme to za opravdové hodnoty a pravdu. Místo reálného života žijeme ve světě falešné, křehké a krátkodobé popularity, která je plytká a zůstává z ní jen prázdnota,“ pokračoval Palihapitiya.

Této kritice Facebooku předcházel podobný komentář jeho prvního prezidenta Seana Parkera, který popsal, jak tato sociální síť vytváří u lidí závislost a jak mění fungování lidské psychiky.

Bůhví, co to dělá s mozky našich dětí,“ řekl Parker.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek