KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Egypt provedl anální vyšetření podezřelých gayů poté, co na koncertě zavlála duhová vlajka

Egyptské úřady provedly nucené anální vyšetření několika osobám podezřelým z homosexuality, aby zjistily, zda měly tyto osoby homosexuální sex. Ke kontroverznímu kroku došlo na koncertě populární libanonské rockové kapely Mashrou' Leila poté, co během akce v publiku zavlála duhová vlajka odkazující na LGBT komunitu. Na místě bylo zatčeno celkem 33 lidí podezřelých z homosexuality. 

...

Bojovníci za lidská práva vyzývají k „okamžitému propuštění“ zatčených gayů

Podle aktivistů z organizace Amnesty International bylo nejméně pět zatčených osob podrobeno análnímu vyšetření za účelem zjištění, zda tyto osoby provozovaly anální sex. „Příslušné orgány musí tento bezohledný zásah neodkladně zastavit a okamžitě a bezpodmínečně propustit všechny zatčené,“ uvedla ředitelka kampaní Amnesty International pro severní Afriku Najia Bounaimová.

Egyptská media mezitím zahájila kritickou kampaň vůči těm, kteří vztyčili na koncertě duhovou vlajku. Na akci se sešlo mnoho členů místní gay komunity, a to především proto, že zde s kapelou Mashrou' Leila vystoupil zpěvák, který se otevřeně hlásí k homosexualitě.

V souvislosti se vztyčením vlajky byli zatčeni dva muži, jeden z nich už byl propuštěn. Mezi 28. - 30. zářím bylo zatčeno minimálně 10 mužů, 6 dalších bylo zatčeno o několik dní dříve.  Celkem 16 mužů pak stanulo u soudu, kde byli obviněni z „podpory sexuální deviace.“ Konečný verdikt by měl být stanoven dne 29. října. Jeden z mužů byl za podobné obvinění již dříve odsouzen na 6 let odnětí svobody.


Skupina Mashrou Leila

Skupina Mashrou' Leila má stoupence i v západním světě

Ačkoliv není homosexualita v Egyptě oficiálně zakázána, v typicky konzervativní společnosti je často ostře odsuzována. Homosexuálové jsou pravidelně zatýkáni a zpravidla obviněni z prostopášnosti, nemravnosti a rouhání. V roce 2001 bylo takto najednou zatčeno celkem 52 mužů, když policie provedla nájezd na plovoucí diskotéku jménem Queen Boat.

Skupina Mashrou' Leila je v arabském světě považována za kontroverzní, protože její texty pokrývají témata, která jsou v muslimském světě stále velkými tabu. Krom tématu homosexuality se kapela věnuje i politickým či náboženským tématům. Jedná se o jedno z mála arabských rockových uskupení, které si získalo fanoušky i na Západě, ať už v Evropě či Spojených státech. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek