KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Egyptský masakr: Přes 300 mrtvých, útočníci nesli vlajky Islámského státu

Podle oficiálních informací páteční útok teroristů na mešitu Al-Rawda ve městě Bir al-Abed usmrtil 305 osob, další více než stovku zraněnil. Mezi usmrcenými je i okolo 30 dětí.

...

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil

K útoku na Sinajském poloostrově se doposud nepřihlásila žádná teroristická skupina. Podle očitých svědků však měla třicítka útočníků nést vlajky Islámského státu, ke kterému se hlásí lokální teroristické skupiny.

Celkový počet usmrcených osob se prozatím vyšplhal na 305, z nichž 30 obětí pochází z řad dětí, které byly spolu s rodiči účastny obřadu v egyptské mešitě Al-Rawda.

Teroristé do mešity nejprve umístili výbušniny, které po odpálení vyvolaly paniku. Dav prchající z objektu byl poté obklíčen ozbrojenými útočníky, kteří spustili otevřenou palbu, které se nešlo vyhnout. Útočníci přitom měli masky a vojenské uniformy.

Aby prchajícím zabránili v úprku, zapálili teroristé několik aut k zablokování cesty. Pod palbou byly rovněž vozy záchranné služby, které se na místo činu postupně dostavovaly. Kromě více než tří stovek zraněných skončila stovka lidí s více či méně vážnými zraněními.

Egyptský prezident Abdul Fattáh al-Sísí slíbil tvrdou odvetu, načež egyptská armáda spustila sérii leteckých náletů na několik teroristických cílů. „Co se nyní děje, je pokusem zastavit naše snahy o boj s terorismem,“ prohlásil egyptský prezident v televizním přenosu. „Ozbrojené složky a policie pomstí naše oběti a obnoví bezpečnost a stabilitu s maximální silou,“ dodal tamní vůdce.

Útok odporuje místním poměrům

Podle regionálního experta Dr. HA Hellyera podobný útok odporuje zdejším poměrům. Doposud se totiž teroristické složky snažily v Egyptě nabírat své podporovatele, čemuž útok ve velkém rozsahu do budoucna pravděpodobně zamezí.

Dle Hellyera si lze jen těžko představit, že by podobný agresivní útok neposílil negativní názor vůči obdobným útokům.

Islamistická hrozba se zvětšila po sesazení předchozího prezidenta

Region zaznamenal masivní vzestup islamistických skupin po svržení předchozího egyptského prezidenta Muhammada Mursího v červenci roku 2013. Skupina Sinai Province, která se hlásí k Islámskému státu, od té doby zabila stovky policistů, vojáků i civilistů.

Sinai Province je aktuálně nejobávanější skupinou v oblasti, když provedla několik útoků na místní křesťanskou minoritu a rovněž se přihlásila k útoku na ruské letadlo, během něhož v roce 2015 zahynulo 224 osob.


Pozůstatek bombového útoku v egyptské mešitě.

Skupina operuje především na severu Sinaje, který je ve stavu ohrožení od října 2014 poté, co zde bylo zabito 33 členů místních bezpečnostních složek.

Cílem teroristů je podle všeho získat kontrolu nad poloostrovem a proměnit ho v provincii Islámského státu podobně, jako se to podařilo na některých místech Sýrie či Iráku, kde vládní složky hnízda Islámského státu postupně likvidují.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek