KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Egyptský právník tvrdí, že znásilnění ženy v roztrhaných džínech je „vlasteneckou povinností“

Uznávaný egyptský právník Nabih al-Wahsh vyvolal pobouření poté, co v televizní debatě uvedl, že ženy, které nosí roztrhané džíny, si „zaslouží sexuální obtěžování a znásilnění.“ Podle Al- Wahshe je proto mužskou „vlasteneckou povinností“ takové ženy znásilnit. 

...

Dívky a ženy by se podle právníka měly učit sebeúctě

Egyptský právník vyslovil svůj názor v televizním pořadu Infrad Show, který běží na satelitním kanálu Al-Assema. Tématem pořadu byl kontroverzní návrh zákona ohledně boje proti prostituci a „prostopášnosti.“ Během debaty s moderátorem Saídem Hassasenem Wahsh řekl, že dívky, které ukazují na veřejnosti části svého těla díky výběru svého oblečení, vyzývají muže k tomu, aby je obtěžovali.


Kontroverzní právník byl jedním z hostů televizní debaty. Foto: Daily Mail

Podle egyptského právníka je pak „vlasteneckou povinností egyptského muže,“ aby takové dívky znásilňoval a ony se tak naučily sebeúctě.

Jeho prohlášení vyvolalo pobouření nejen po celé zemi, ale i daleko za jejími hranicemi. Aktivisté bojující za práva žen jeho slova hluboce odsoudili, zatímco jiní jsou připraveni podat vůči Wahshovi stížnost.  

Egyptská Národní rada pro ženy brojí proti přítomnosti takovýchto lidí ve sdělovacích prostředcích

Právníkovy připomínky odsoudila i předsedkyně Národní rady pro ženy Maya Mursiová, podle níž jsou Wahshovy poznámky „hanebným vyzváním“ ke znásilnění žen s tím, že se jedná o porušení egyptské ústavy, která ženy chrání před všemi formami násilí.

Mursiová rovněž vyjádřila své překvapení nad tím, že taková slova vyšla z úst právníka, jehož úkolem je hájit práva a svobody.  Předsedkyně uvedla, že rada podá stížnost generálnímu prokurátorovi, a to jak na samotného Wahshe, tak na televizní stanici Al-Assema, která diskuzi vysílala.

Národní rada pro ženy zároveň naléhavě vyzvala sdělovací prostředky, aby neprezentovaly takové kontroverzní osobnosti, jež podněcují k násilí vůči ženám. Wahsh mezitím uvedl, že v důsledku televizního rozhovoru čelí kritice na sociálních sítích a že ve skutečnosti požaduje přísnější trest za sexuální obtěžování.

„Dívky musí respektovat samy sebe, aby byly respektovány ostatními. Ochrana morálky je důležitější než ochrana hranic,“ dodal právník.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek