KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Egyptský právník uvězněn za tvrzení, že si ženy v roztrhaných džínech mohou za znásilnění samy

Egyptský právník, který před časem přímo v televizním vysílání řekl, že ženy, které nosí roztrhané džíny, si mohou za znásilnění samy, byl odsouzen ke třem letům odnětí svobody. Nabih al-Wahsh rovněž musí zaplatit pokutu v hodnotě 20 000 egyptských liber (24 000 Kč). 

...

Právník řekl, že by si znásilnění zasloužila i jeho dcera, pokud by chodila spoře oděná

Advokát uvedl své připomínky v říjnu tohoto roku během debatního pořadu na téma návrhu zákona o prostituci. „Myslím si, že když dívka chodí v roztrhaných džínech, je vlasteneckou povinností muže, aby takovou ženu znásilnil,“ řekl tehdy Al-Wahsh, podle nějž ženy v odhalujícím oblečení muže k sexuálnímu obtěžování přímo vyzývají.

Advokát v pozdějším prohlášení uvedl, že by si znásilnění zasloužila i jeho dcera, pokud by nosila takové oblečení. Al-Wahsh rovněž řekl, že „ochrana morálky je důležitější než ochrana hranic.“     

Al-Wash veřejně přiznal svou nenávist k Židům

Státní žalobce nakonec po veřejných protestech vznesl proti právníkovi obvinění. Národní rada pro práva žen Al-Washovy připomínky odsoudila s tím, že jsou přímou výzvou ke znásilňování, což je „v rozporu s egyptskou ústavou.“

Není to poprvé, kdy se egyptský právník vyjádřil tak, že za to schytal velkou kritiku. V minulosti například řekl, že je holocaust „imaginární“ a prohlásil se za hrdého antisemitu. „Pokud uvidím nějakého Izraelce, zabiju ho,“ řekl právník v další televizní show.

V říjnu loňského roku pak hodil v televizním studiu botu po dalším z hostů, který navrhl, že by muslimské ženy nemusely nutně nosit šátek.

Nedávná studie Organizace spojených národů pro rovnost mužů a žen uvedla, že až 99,3 % egyptských žen zažilo nějakou formu sexuálního obtěžování. Podle zprávy celkem 96,5 % respondentek uvedlo, že zažily sexuální obtěžování ve formě dotyku, což je vůbec nejběžnější projev obtěžování. Verbální obtěžování pak zažilo 95,5 % dotazovaných žen. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek