KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

EU chce prosadit sankce vůči Polsku kvůli soudním reformám

Úředníci Evropské unie jsou připraveni diskutovat o prosazení sankcí proti polské vládě v rámci její snahy o získání plné kontroly nad vnitrostátními soudy. EU minulý týden varovala nacionalistickou vládu ve Varšavě před přijetím nových zákonů, které by podkopaly nezávislost polského soudnictví. 

...

Prezident Duda podepsal pouze jeden ze tří navrhovaných zákonů

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí mnohé překvapil, když se rozhodl vetovat dva kontroverzní zákony, z nichž by jeden posílil politickou kontrolu nad Nejvyšším soudem. Duda podepsal pouze opatření, které umožňuje ministrovi spravedlnosti jmenovat či odvolávat předsedy a místopředsedy soudů.

Vládnoucí strana Práva a spravedlnosti (PiS) slíbila, že bude prosazovat soudní reformy s tím, že jsou tato opatření nezbytná k tomu, aby se soudnictví mohlo více zodpovídat. Jelikož byl polským prezidentem podepsán jen jeden zákon ze tří, není jasné, kdy a pokud vůbec místopředseda EU Frans Timmermans oznámí nějaké právní kroky vůči Polsku.

Evropská komise, která zastupuje 28 členských států EU, minulý týden vyzvala Polsko k tomu, aby zastavilo své reformy a při tom varovala, že „nechá urychleně připravit řízení vůči polské vládě za porušení práv EU.“

Podle postupů, o nichž bude EU dnes diskutovat, mohou být státy EU postaveny před Evropský soudní dvůr, od něhož mohou odejít se sankcemi. Komise rovněž uvedla, že je „velmi blízko“ k tomu, aby spustila článek 7, který nikdy předtím nevyužila. Článek 7 by mohl zastavit právo země na hlasování v rozhodovacích procesech EU.

EU není na podobnou situaci připravena

Evropští úředníci však připustili, že Brusel není plně připraven na řešení takové situace, která v Polsku nastala. Článek 7 měl být jen jakousi „rezervou,“ která od začátku měla jen malou šanci na to být použita. Aby mohlo být Polsko zbaveno hlasovacích práv v EU, muselo by se na tom jednomyslně shodnout zbývajících 27 států.

Už nyní je ale jasné, že takový souhlas by neprošel, protože maďarský premiér Viktor Orbán přislíbil Polsku svou solidaritu. Orbán, jehož země rovněž čelí několika právním hrozbám ze strany Bruselu, uvedl, že by takový krok okamžitě vetoval.

V řízeních o porušení právních předpisů však EU nepotřebuje podporu členských států k tomu, aby mohla některou z evropských vlád žalovat u Evropského soudního dvora. Pokud by soud obvinění vyhověl, pak by Polsko mohlo čelit výrazným sankčním opatřením v případě, že by reformy nadále prosazovalo.

V roce 2012 se v podobné situaci ocitlo Maďarsko, jehož vláda se snažila donutit soudce k předčasnému odchodu do důchodu. Komisařka EU pro spravedlnost Věra Jourová uvedla, že polská krize nyní způsobila „velkou nervozitu“ ohledně toho, zda případ ovlivní „celý systém EU v rámci vzájemného uznávání soudních rozhodnutí.“

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek