KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Facebook reaguje na kritiku zaměstnanců: O jeho škodlivých účincích rozhoduje způsob používání

Sociální síť Facebook se brání proti tvrzením, že její používání může narušit psychické zdraví člověka. V blogovém článku Facebook tvrdí, že ačkoli existují důkazy o tom, že tato síť může negativně ovlivnit náladu, vše záleží na způsobu, jakým ji využívají.

...

Negativní aspekty lze navíc podle slov představitelů Facebooku vyvážit větším využíváním stránky a pozitivní interakcí. Jeden z odborníků na sociální sítě však uvádí, že vzhledem ke způsobu, jakým byla tato sociální síť nastavena, je těžké ho využívat lépe.

Otázky o dopadech Facebooku se do středu pozornosti dostaly minulý týden po vyjádřeních prvního předsedy společnosti Seana Parkera a bývalého výkonného představitele Chamatha Palihapitiyi.

Parker uvedl, že síť využívala „smyčku sociální zpětné vazby“, která pomáhala zajistit, že se lidé na její stránku vrátí. Palihapitiya zase prohlásil, že Facebook „rozděluje společnost“ a zneužívá lidskou psychologii, aby si udržel své uživatele.

Klíčem je údajně aktivní používání

Ve své reakci Facebook tvrdí, že během šesti let od Palihapitiyova odchodu provedl řadu změn a již ho nezajímá jen zvětšování své uživatelské základny. Ředitel výzkumu firmy David Ginsberg v jednom z dalších blogových příspěvků tvrdí, že v ní v probíhá dlouhodobá vnitřní debata o tom, zda je čas strávený na sociálních sítích pro lidi přínosný.

Ginsberg uvádí, že existuje „přesvědčivý výzkum“, který poukazuje na souvislost mezi zvýšeným výskytem deprese u teenagerů a zvýšeným využíváním sociálních sítí a který zkoumá způsob, jakým technologie mění vztahy.

Proti těmto nevýhodám však stojí naopak pozitivní aspekty, které ukazují, že sociální sítě mohou lidem zlepšit náladu a pomoci udržovat společenské vazby, které přímo ovlivňují zdraví a odolnost. Klíčovým faktorem je podle něj způsob, jakým lidé Facebook používají.

„Stejně jako v reálném světě, interakce s lidmi, na kterých vám záleží, může být prospěšná, zatímco při sledování ostatních z postranní se budete cítit hůře,“ napsal Ginsberg. Být na sociálních sítích aktivní a proaktivně se zapojovat do interakce s lidmi je podle něj lepší, než pouze pasivně konzumovat statusy a příspěvky. Facebook nyní podle Ginsbergových slov svou síť uzpůsobuje tomu, aby lidé byli raději aktivními účastníky než pouhými diváky.

Dr. Bernie Hogan, přední výzkumný pracovník v Oxford Internet Institute, který o této sociální síti již publikoval četné práce, je ohledně jejího využívání pro „pozitivní interakci“ poněkud skeptický. „Tito výzkumníci se statečně snaží stanovit způsob používání Facebooku, o kterém se domnívají, že je dobrý. Nemluví však o tom, že tento směr není to, k čemu byl Facebook stvořen,“ řekl.

„Říkají, že řešením je větší interaktivita, více osobní zpětné vazby a méně vysílání. Problémem však je, že vyvíjí nástroje, které umožní vysílat více,“ dodal Hogan.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek