KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Genocida muslimské menšiny v Barmě? Děti Rohingyů údajně „stínány a upalovány zaživa“

Desetitisíce barmských uprchlíků nadále zaplavují Bangladéš poté, co v Barmě došlo k vlně násilí vůči muslimské etnické menšině Rohingyů. Civilisté včetně dětí jsou zde popravováni krutými způsoby, mezi něž patří i upalování zaživa. Akce vojenských a polovojenských barmských jednotek jsou považovány za „genocidu“ či „pogrom“ zaměřený na zdejší muslimskou menšinu žijící v Arakanském (Rakhinském) státě na severozápadě země.  

...

Podle mezinárodních pozorovatelů se počet vysídlených osob ještě zvýší

Zhruba 60 000 uprchlíků údajně po útocích barmské armády uprchlo za jediný týden přes západní hranici Barmy do sousedního Bangladéše. Britský ministr zahraničí Boris Johnson už vyzval k ukončení násilí s tím, že toto kruté zacházení s Rohingyjským lidem značně „zhoršuje pověst Barmy,“ známé také jako Myanmar. Johnson apeluje na státní poradkyni Barmy Aun Schan Su Ťijovou, aby začala jednat.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dokonce zašel ještě dále a obvinil barmské ozbrojené síly z genocidy. Erdogan rovněž poznamenal, že ti, kteří před těmito událostmi zavírají oči, jsou jejich „spoluviníky.“

Vypálení jedné z rohingyjských vesnic barmskou armádou:

Mezinárodní pozorovatelé se domnívají, že se počet vysídlených osob zřejmě zvýší. Barmská armáda mezitím uvedla, že během bojů bylo zabito 400 militantů, proti nimž armáda bojovala. Civilisté, kterým se podařilo uniknout, nyní poskytli hrůzná svědectví o násilí a ničení, kterého se barmská armáda údajně dopouští.

Muž jmenovaný jako Abdul Rahman (41) uvedl, že přežil pět hodin trvající útok na vesnici Chit Pyin. Rahman popsal, jak skupina mužů z jeho vesnice byla zavřena do bambusové chatrče, která byla následně zapálena. „Můj bratr byl zabit, byl upálen společně s touto skupinou,“ řekl svědek děsivých událostí.

„Na poli jsme pak našli další členy mé rodiny, měli na těle stopy od kulek a někteří měli setnuté hlavy,“ uvedl Rahman. „Hlavy mých dvou synovců byly pryč, jednomu z nich bylo teprve šest let a druhému devět. Švagrová byla zastřelena pistolí,“ dodal muž, jemuž se podařilo před armádou uprchnout.


Foto: Flickr (CC BY-ND 2.0)

Barma zakázala humanitárním organizacím dovoz potravin a další potřebné pomoci

Další muž z vesnice jmenovaný jako Sultan Ahmed (27), řekl: „Mnoha lidem byla setnuta hlava, my jsme se schovávali v domě, zatímco ozbrojené síly popravovaly ostatní lidi. Myanmarské úřady nedokážou civilisty ochránit. Je potřeba mezinárodního tlaku.“

Satelitní snímky organizace Human Rights Watch (HRW) mezitím ukázaly 700 budov, které byly vypáleny v jedné z dalších vesnic jménem Chein Lhar Li. „Tyto nové satelitní snímky ukazují naprosté zničení muslimské vesnice a vyvolávají vážné obavy ohledně úrovně devastace v Rakhinském státě, která je zřejmě mnohem horší, než se původně předpokládalo,“ uvedl Phil Robertson, zástupce ředitele HRW pro oblast Asie.

Podle nejnovějších informací nechala Barma zablokovat veškerý přísun humanitární pomoci ze strany OSN v podobě dodávek potravin, vody a léků pro tisíce zoufalých civilistů. Distribuce humanitární pomoci byla zastavena krátce poté, co militantní skupiny dne 25. srpna napadly vládní síly a ty zareagovaly protiopatřením, které doposud stálo život stovek lidí.

Pracovníci UNHCR a UNICEF tak nemohli více než týden provést v oblasti žádnou terénní práci, což bude mít na násilím sužované obyvatele velice špatný vliv. Dle organizace OSN, která spravuje příděl potravin (World Food Programme), nebudou potraviny dodány ani do dalších částí státu, kde jsou na nich chudí obyvatelé závislí. Bez pravidelného přístupu k jídlu tak nyní bude až čtvrt milionu lidí.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek