KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Google čelí žalobě za „genderovou diskriminaci“

Tři ženy, které dříve pracovaly ve společnosti Google, na ni nyní podaly žalobu, ve které tvrdí, že za srovnatelně náročnou práci platí ženám méně než mužům.

...

Žaloba dále uvádí, že Google si je této situace vědom, nicméně zatím neučinil kroky k jejímu napravení. V současné době však čelí stále většímu drobnohledu kvůli genderovým vztahům téměř všechny společnosti ze Silicon Valley.

K svým mzdovým praktikám je Google vyšetřován také americkým ministerstvem práce.

„Je na čase přestat ignorovat tyto záležitosti v oblasti technologií,“ řekla Kelly Ellisová, bývalá softwarová inženýrka firmy Google a jedna z žen, které podaly žalobu. Na svůj Twitter pak napsala, že doufá, že žaloba donutí Google i další společnosti jejich praktiky změnit.

Žaloba, která byla podána u soudu v San Franciscu, tvrdí, že Google diskriminuje ženské zaměstnankyně nižšími platy, omezenějšími možnostmi povýšení a menšími možnostmi postupu v porovnání s muži se srovnatelnými kvalifikacemi.

Ellisová byla dle žaloby například zaměstnána v roce 2010 na pozici, která je typicky obsazována absolventy univerzit, přestože již měla 4 roky zkušeností. Její mužský kolega s podobnými zkušenostmi byl již od počátku na vyšší pozici.

O čtyři roky později Ellisová dle žaloby podala výpověď „z důvodu sexistické kultury“.

„Úrovně pozic a povýšení jsou určována přísnými zaměstnávacími a povyšovacími výbory a musí projít několika úrovněmi přezkoušení včetně kontrol, zda nebyla rozhodnutí ovlivněna genderovým zaujetím,“ uvedla mluvčí Googlu Gina Sciglianová.

Stejně jako další společnosti ze Silicon Valley i Google čelil otázkám ohledně zacházení s ženami již dříve. Zhruba 70 % celkového počtu zaměstnanců společnosti v současnosti tvoří muži, při čemž u technického personálu se jedná o 80 % a u vedoucích pozic o 75 %.

Při auditu v roce 2015 ministerstvo práce u Googlu dle žaloby nalezlo systematickou platovou disparitu. Vláda pak se společností vedla soudní spor s cílem získat přístup k většímu množství informací, aby prověřila, zda jsou tyto vzorce uplatňovány napříč širší oblastí.

Dle New York Times vykazoval disparitu také soubor s údaji 1200 zaměstnanců. Google se dostal na titulní strany novin také v létě, když byla zveřejněna zpráva vypracovaná jeho vysoce postaveným zaměstnancem, který v ní kritizoval praktiky přijímání zaměstnanců.

Google ho později propustil.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek