KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Hrozí eurozóně krach? Evropská centrální banka má obavy z rychlého posilování eura

Euro v současné době vůči americkému dolaru nebývale posiluje. Evropská centrální banka (ECB) je tímto vývojem znepokojená, protože v minulosti tento vývoj přinesl neblahé následky.

...

Po prudkém posílení může následovat pád

„Vypadá to, že Evropská centrální banka začíná mít starosti s kurzem eura, který během léta oproti dolaru výrazně vzrostl,“ napsal přední italský ekonom Lorenzo Bini Smagh pro list Financial Times. „S ohledem na minulé zkušenosti jsou tyto obavy namístě.“

Měny mají zpravidla tendenci posilovat a oslabovat v několikaletých cyklech. Po takovémto prudkém zhodnocení ale může následovat náhlý pád.

K podobnému vývoji došlo mezi léty 2005 a 2008, kdy euro vzrostlo o 30 procent. Příčinou tehdy byla změna měnové politiky amerického Federálního rezervního fondu (FED) a zvýšení úrokových sazeb zavedených ECB.

Když však v reakci na to Federální rezervní fond začal rovněž zvyšovat úrokové sazby a současně ECB oznámila zpomalení nákupu aktiv, kurz eura náhle během necelých tří měsíců klesl o 10 centů.

Očekává se růst inflace

Lorenzo Bini Smagh se domnívá, že historie se opakuje a není proto těžké odhadnout, jakým směrem se nyní kurz eura vydá. Podle jeho názoru existuje řada signálů, že kurz eura poroste ještě rychleji než v minulém cyklu.

Tehdy FED zvyšoval úrokové sazby pomalu a postupně (dohromady sedmnáctkrát). Během posledních dvou let je ale zvýšil pouze třikrát. Eurozóna je též v asi tříprocentním přebytku. Vzniká tím poptávka po dalších 350 miliardách eur, což rovněž vytváří tlak na měnu a růst jejího kurzu.

V této souvislosti se též očekává růst inflace a pro ECB bude obtížné udržet inflaci pod stanovenými dvěma procenty. Ekonomický růst se zřejmě zpomalí, a proto ECB bude muset pokračovat ve svých intervencích. Vedení ECB minulý týden rozhodlo o dalším snížení nákupů dluhopisů i dalších aktiv.

Ministři zemí eurozóny se sejdou tento pátek, aby diskutovali o budoucnosti jednotné měny a větší integraci všech 19 participujících států. Měli by schválit rozpočet a rozhodnout o vytvoření nové funkce ministra financí eurozóny.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek