KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Indický ministr školství odmítl evoluci, protože „nikdo nikdy neviděl opici měnící se v člověka“

Ministr školství v Indii označil Darwinovu evoluční teorii za mýtus, protože nemáme žádné svědectví o procesu přeměny opice v člověka. Opoziční politici toto jeho prohlášení považují za jeho podbízení se místním ortodoxním náboženským směrům.

...

„Darwinismus je považován za mýtus“

Satyapal Singh je mimo jiné poslancem parlamentu za město Baghpat v indickém státě Uttar Pradeš a bývalým policejním vyšetřovatelem v Bombaji. Minulý týden veřejně vyjádřil svůj nesouhlas s tím, aby objevy Charlese Darwina týkající se evoluce byly součástí výuky přírodních věd v Indii.

„Naši předkové nikde nezaznamenali, že by někdy byli svědky přeměny opic v lidské bytosti. Žádná kniha, kterou jsme měli možnost číst ani žádné příběhy, které nám naši prarodiče vyprávěli, se o tom nikde nezmiňuje,“ řekl Singh.

Tyto své názory zopakoval i v sobotním rozhovoru pro jednu z indických televizních stanic. „Darwinova teorie je zpochybňována po celém světě. Darwinismus je považován za mýtus,“ řekl v televizním interview a dodal: „Když jsem učinil toto prohlášení, nebylo to bez toho, aniž bych k tomu neměl dostatek relevantních podkladů. Já jsem mužem vědy. Získal jsem titul PhD. v oboru chemie na univerzitě v Dillí.“

Ministrovy názory jsou nebezpečné, protože ovlivňuje obsah učebnic

Ministrovo prohlášení na internetu vyvolalo vlnu rozporuplných reakcí, která je směsicí silného vzteku, hlasité podpory i zlomyslného posměchu. Mnoho lidí přitom upozorňovalo, že Satyapal Singh se touto politikou snaží zalíbit ortodoxním pravicovým hinduistům.

„Singhovy názory a výroky jsou velmi nebezpečné, protože jako ministr má moc a možnost ovlivnit, co bude obsahem učebnic na indických základních a středních školách,“ publikoval indický zpravodajský web The Wire ve svém editorialu.

Pro indickou televizní stanici NDTV se k tomuto problému vyjádřil i profesor ekologie a evolučních věd na indickém vědeckém institutu v Bangalore Raghavendra Gadagkar. „Vypadá to, že se jedná o útok, jehož cílem je politicky rozdělit vědce i celou vědu. Považuji to za skutečnou hrozbu, proti které musíme účinně zakročit,“ řekl profesor Gadagkar.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek