KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Indický ministr zdravotnictví vyvolal pobouření tvrzením, že „lidé mají rakovinu kvůli svým hříchům“

Indický ministr zdravotnictví vyvolal značné pobouření na sociálních sítích poté, co uvedl, že smrtelné nemoci jako například rakovina jsou výsledkem „boží spravedlnosti“. Ministr podotkl, že nemoci mohou vznikat také kvůli hříchům spáchaným danými lidmi nebo jejich rodiči. 

...

Vina za hříchy se dle ministra může přenášet i z minulých životů

„Bůh nás nechává trpět, když hřešíme. Někdy jsme svědky toho, jak mladí muži dostanou rakovinu nebo mají například nehodu. Pokud pozorujete okolnosti, pak zjistíte, že je to boží spravedlnost. Nic jiného. Musíme kvůli této spravedlnosti trpět,“ uvedl ministr zdravotnictví Himanta Biswa Sarma ze severoindického státu Assam.

„Tihle nemocní lidé dost možná vůbec nehřešili. Ale smrtelná nemoc může přijít i tehdy, pokud byl hřích spáchán rodiči nemocného,“ pokračoval ministr ve svém kontroverzním prohlášení citovaném agenturou Press Trust of India (PTI). „Mohlo to být v tomto životě, v minulém životě, mohl to udělat otec, nebo matka. Možná, že daný člověk neudělal nic špatného, ale jeho otec ano,“ uvedl ministr.


Ministr Himanta Biswa Sarma

Sarma poté ukončil svou kontroverzní řeč „uspokojující“ poznámkou: „Všichni se dočkají výsledku svých životních rozhodnutí v tomto životě. Boží spravedlnost tu bude vždy. Nikdo jí neunikne.“ Po těchto ministrových poznámkách se na sociálních sítích strhla obrovská debata, do níž se zapojilo i mnoho politiků včetně poslance a bývalého ministra financí Palaniappana Chidambarama.

Ministr se snažil své tvrzení vysvětlit, ale marně

Sarma posléze obhajoval své poznámky tím, že jeho slova byla zkreslena. „Jednoduše jsem řekl, že hinduismus věří v karmické zákony a že je lidské utrpení spojeno s karmickými nedostatky z minulých životů. Vy tomu snad nevěříte?“ zeptal se Sarma svého kolegy Chidambaramy.

Do ministra zdravotnictví se pustil i renomovaný indický novinář a spisovatel Rajdeep Sardesai, který uvedl, že by karmické zákony neměly být v žádném případě použity k vysvětlení rakoviny. Sarma se tváří tvář kritice snažil v desítce dalších příspěvků svůj postoj vysvětlit, načež se jeho názory staly ještě hůře pochopitelnějšími.

Ministr nakonec napsal: „Musíte si uvědomit rozdíl mezi hříchem a karmou. Politika může přicházet a odcházet. Ale to, co je napsáno v Bhagavadgítě, je pro mě konečnou pravdou.“ Bhagavadgíta je jednou z nejvýznamnějších posvátných knih hinduismu. Lidé na sociálních sítích však nebyli s ministrovým vysvětlením spokojeni a jeho ideologii označili za „pokroucenou“.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek