KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Izraelci zatkli Palestince kvůli chybnému překladu pozdravu na Facebooku

Chyba vzniklá automatickým překladačem zmobilizovala izraelskou policii na Západním břehu Jordánu. Ta totiž nevinný pozdrav v arabštině jednoho z Palestinců zveřejněný na Facebooku vyhodnotila jako výzvu k útoku. Muž byl kvůli tomu i na krátkou dobu zadržen.

...

Podezření zvýraznila přítomnost buldozeru

K tomuto bizarnímu incidentu došlo minulý týden 10 kilometrů jihozápadně od Jeruzaléma v osadě Beitar Ilit na Západním břehu Jordánu. Jako první o tom informoval izraelský deník Haaretz.

Příčinou všech vážných potíží Palestince Halawima Halawiho se stal jeho snímek zveřejněný na Facebooku, kde se opírá o buldozer a doprovází ho titulkem „Dobré ráno“ napsaným v arabštině. Stavební dělník Halawi nemohl tušit, že facebookový automatický překladač tato slova do hebrejštiny přeloží jako „Zaútoč na ně“ a následně do angličtiny jako „Ubližuj jim“.

Tuto chybu v překladu by člověk hovořící arabsky okamžitě odhalil, ale izraelská policie dala před dalším ověřením této informace přednost okamžitému zásahu a muže kvůli podezření z teroristického útoku zatkla. Její podezření ještě posílila přítomnost buldozeru na fotografii, protože právě tyto stroje již byly v minulosti několikrát použité k vážným teroristickým útokům.

Policie po výslechu Palestince propustila bez jakéhokoliv obvinění a přiznala svoji chybu.

Policie Palestince na sociálních sítích důsledně sleduje

Reakce policie byla v tomto případě nepřiměřená, ale důsledné sledování sociálních sítí zůstává jejím běžným postupem na Západním břehu Jordánu i ve východním Jeruzalémě. V minulosti to vedlo k zatčení velkého počtu Palestinců.

Letos v dubnu list Haaretz informoval, že izraelské zpravodajské služby shromáždily databázi Palestinců a jejich profilů na sociálních sítích a vytvořily automatický systém jejich sledování. Cílem tohoto opatření je odhalení potenciálních útoků na izraelské cíle.

V loňském roce bylo takto prověřeno asi 2200 Palestinců, z nichž 400 bylo nahlášeno palestinské samosprávě a zatčeno. Tento postup se osvědčil a díky němu došlo k výraznému poklesu počtu útoků.

Během tohoto plošného dozoru ale samozřejmě dochází k chybám. V loňském roce byl beduínský aktivista zatčen kvůli ironickému příspěvku, v němž parodoval diskutéry, kteří měli radost z ničivých lesních požárů v Izraeli. Muž se zjevnou nadsázkou vyzýval k bojkotu zemí, které Izraeli pomáhali s likvidací požáru, a doporučoval Palestincům, aby zapálili všechny lesy, které nebyly požárem dotčené.

I když na konci svého příspěvku napsal: „sarkasmus, neberte to vážně“, tak ho to neochránilo před několikadenním zadržením ve vazbě.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek