KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Konec roztažených nohou ve veřejné dopravě. Madrid díky feministické kampani zakázal „manspreading“

Dopravní společnost EMT ze španělského Madridu představila nové opatření, které by mělo mužům ve veřejné dopravě zabránit před přílišným roztahováním nohou. „Posláním tohoto nového pravidla je uvědomit si potřebu správného chování vůči ostatním a respektování prostoru ve vozech veřejné dopravy,“ uvedla společnost, která provozuje více než 200 autobusových linek a přepravuje více než 400 milionů cestujících každý rok. 

...

Feministky tvrdí, že muži poukazují roztažením nohou na svou teritorialitu

Dopravní společnost vytvořila speciální informativní značku, která na zákaz „manspreadingu“ upozorňuje. Podobné značky už existují v dopravních systémech po celém světě a upozorňují cestující na to, aby svou polohou nepůsobili ostatním nepohodlí.


V madridské veřejné dopravě bude nově figurovat tato značka. Foto: © EMT Madrid

Společnost EMT uvedla, že její rozhodnutí bylo učiněno po konzultaci s městskou radou pro rovnost v reakci na petici sepsanou feministickým kolektivem Microcorrelatos Feministas, který žádal, aby muži přestali „napadat osobní prostor ostatních.“


Foto: © EMT Madrid

„Stejně tak, jak jsou ženy učeny, aby seděly s nohama u sebe, jakoby mezi nimi něco držely, muži roztahují nohy jakožto znak své síly a teritoriality, jako by jim místo patřilo,“ stojí v petici, která už nasbírala přes 11 000 virtuálních podpisů.

Podle oponentů zákazu dělají ženy to samé se svými kabelkami

Proti manspreadingu jako první metropolitní město bojoval v roce 2014 New York, myšlenka byla letos oživena i ve Španělsku, kdy levicová strana CUP (Kandidátka lidové jednoty) zažádala o ukončení toho, co nazývá „machismem a mikroagresí.“


Upozornění na manspreading v newyorském metru

Navzdory své trivialitě - nebo snad právě kvůli tomu - se manspreading stal tématem kulturní debaty, která naznačuje mnohem širší problémy ve společnosti. Ti, kteří jsou proti novému opatření, tvrdí, že kampaň pouze usiluje o řešení starých problémů v souvislosti s genderovými stereotypy, mocenskými strukturami a rolí žen ve veřejných prostorech. Oponenti označili samotný pojem manspreadingu za „misandristický“ (zaměřený proti mužům) a poskytli biologické vysvětlení toho, proč muži sedí v určitých polohách. 

Jako protiútok využili oponenti ženské kabelky nebo nákupní tašky, které také ve veřejné dopravě zabírají místo a mohou narušovat osobní prostor ostatních.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek