
Feministky tvrdí, že muži poukazují roztažením nohou na svou teritorialitu
Dopravní společnost vytvořila speciální informativní značku, která na zákaz „manspreadingu“ upozorňuje. Podobné značky už existují v dopravních systémech po celém světě a upozorňují cestující na to, aby svou polohou nepůsobili ostatním nepohodlí.

V madridské veřejné dopravě bude nově figurovat tato značka. Foto: © EMT Madrid
Společnost EMT uvedla, že její rozhodnutí bylo učiněno po konzultaci s městskou radou pro rovnost v reakci na petici sepsanou feministickým kolektivem Microcorrelatos Feministas, který žádal, aby muži přestali „napadat osobní prostor ostatních.“
Foto: © EMT Madrid
„Stejně tak, jak jsou ženy učeny, aby seděly s nohama u sebe, jakoby mezi nimi něco držely, muži roztahují nohy jakožto znak své síly a teritoriality, jako by jim místo patřilo,“ stojí v petici, která už nasbírala přes 11 000 virtuálních podpisů.
Podle oponentů zákazu dělají ženy to samé se svými kabelkami
Proti manspreadingu jako první metropolitní město bojoval v roce 2014 New York, myšlenka byla letos oživena i ve Španělsku, kdy levicová strana CUP (Kandidátka lidové jednoty) zažádala o ukončení toho, co nazývá „machismem a mikroagresí.“

Upozornění na manspreading v newyorském metru
Navzdory své trivialitě - nebo snad právě kvůli tomu - se manspreading stal tématem kulturní debaty, která naznačuje mnohem širší problémy ve společnosti. Ti, kteří jsou proti novému opatření, tvrdí, že kampaň pouze usiluje o řešení starých problémů v souvislosti s genderovými stereotypy, mocenskými strukturami a rolí žen ve veřejných prostorech. Oponenti označili samotný pojem manspreadingu za „misandristický“ (zaměřený proti mužům) a poskytli biologické vysvětlení toho, proč muži sedí v určitých polohách.
Jako protiútok využili oponenti ženské kabelky nebo nákupní tašky, které také ve veřejné dopravě zabírají místo a mohou narušovat osobní prostor ostatních.
Komentáře (0)