KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Mattel představil první Barbie v hidžábu. Inspirovala se olympijskou šermířkou

Firma Mattel v příštím roce vydá na trh vůbec první panenku Barbie, která bude mít na sobě muslimský šátek. Panenka je inspirována olympijskou šermířkou Ibtihaj Muhammadovou, která jako první muslimka z USA získala medaili v šermu a jako první Američanka měla během sportovního klání na hlavě šátek. 

...

„Ibtihaj je inspirací pro ženy a dívky na celém světě,“ uvedla firma Mattel

31letá sportovkyně se zapsala do dějin v roce 2016, když během svého olympijského sportovního výkonu dodržela pravidla svého náboženství a soutěžila v šátku. „Děkuji firmě Mattel za to, že mě prohlásila nejnovější členkou rodiny @Barbie #Shero! Jsem hrdá na to, že si dívky po celém světě budou moci hrát s Barbie, která se rozhodla nosit hidžáb. Je to splněný dětský sen,“ napsala Muhammadová na Twitteru.

Slovo „Shero“ je složeninou anglického zájmena „she“ (ona) a slova „hero“ (hrdina) a odkazuje na pozitivní roli ženských modelů. Nová Barbie byla představena během slavnostního odhalení na summitu Women of the Year časopisu Glamour.

„Ibtihaj nadále inspiruje ženy a dívky po celém světě k tomu, aby překonávaly své hranice,“ uvedla firma Mattel na svém Twitteru. Uživatelé sociálních sítí tento krok uvítali s tím, že se jedná o významný milník.

„V roce 2017 máme konečně Barbie nosící hidžáb s příjmením Muhammad,“ řekl Qasim Rashid, aktivista za lidská práva. „Jsem nadšená! První panenka Barbie s hidžábem je vymodelovaná podle Ibtihaj Muhammadové. Na reprezentaci záleží,“ uvedla na Twitteru spisovatelka Britni Daniellová.

Nová Barbie v hidžábu si už našla i své odpůrce

Nová panenka Barbie, která se vymyká zažitým stereotypům, přišla mnoho let poté, co světlo světa spatřila první Barbie černé pleti. Ta byla uvedena na trh už v roce 1968 a dostala jméno Christie. První afroamerická Barbie pak byla představena v 80. letech.

Firma Mattel rovněž nedávno představila kolekci panenek, které mají různé typy postav odpovídající reálným ženám a jejich různorodým tvarům.  

Nicméně ne každý uvítal novou Barbie v hidžábu. Uživatelka Twitteru Amy Meková, která sama sebe popisuje jako psychoterapeutku a zastánkyni prezidenta Donalda Trumpa, obvinila Mohammedovou z antisemitismu.

Krajně pravicová americká komentátorka Ann Coulterová zase napsala, že „Ken z ISIS se zřejmě bude prodávat samostatně.“

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek