KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Merkelová se přibližuje koaliční dohodě. S Schulzem si rozdělila ministerstva

Německá kancléřka Angela Merkelová pokračuje v úspěšném tažení za koaliční dohodou s bývalým partnerem SPD Martina Schulze. Po shodě v otázkách migrace se strany dohodly i na rozdělení ministerstev.

...

Německo je aktuálně čtvrtý měsíc bez funkční vlády, to by se však mělo změnit s blížícím se sjezdem Schulzových sociálních demokratů, kteří by měli odhlasovat sestavení nové vlády s Angelou Merkelovou v čele.

Merkelová úspěšná vyjednávání potvrdila na dnešní tiskové konferenci, kde řekla, že s bývalým koaličním partnerem vyjednala podmínky pro „dobrou a stabilní vládu“. Merkelové poté Schulz poděkoval za ochotu přikročit k často tvrdým kompromisům, které by měly umlčet hlasy jeho spolustraníků, kteří s opětovnou vládou Merkelové nesouhlasí.

Schulz ministrem zahraničí?

Schulzově SPD se podařilo vyjednat důležité ministerstvo financí a rovněž ministerstvo zahraničí. Právě Schulz je přitom největším kandidátem na pozici ministra zahraničí.

Vývoj v rámci vyjednávání o nové podobě německé vlády ukazuje, jak vrtkavá mohou být přesvědčení jednotlivých stran o případné spolupráci. SPD ještě po volbách razantně odmítala podporu Merkelové. Tváří v tvář předčasným volbám však obě strany ustoupily ze svých požadavků a nakonec se úspěšně dohodly.

Merkelová se před dohodou s SPD pokusila vyjednat koaliční partnerství se Zelenými a FDP, tato vyjednávání však skončila krachem. Podle zákulisních informací se tvrdé boje sváděly především v oblasti migrace, daňové politiky a vystupování v rámci Evropské Unie.

Pakliže se SPD a CDU dohodnou, získají silný vládní mandát 399 hlasů z celkového množství 709 křesel.  

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek