KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Mezi dárci Zemanovy kampaně jsou ztrátové firmy i Mynářovi „pochybní přátelé“

Prezident Miloš Zeman ve včerejší prezidentské debatě na České televizi na žádost o prokázání dárců jeho (ne)kampaně předložil seznam osob ze Spolku přátel Miloše Zemana, které měly na transparentní účet poslat darované částky. Většinou se jedná o lidi pochybně spřízněné s kancléřem Mynářem a firmy v dluzích.

...

Prezident seznam ve včerejší debatě nejprve začal nahlas číst, později byl však přerušen s tím, že jím přinesený dokument bude později dostupný. Následně ho vystavil na internetu twitterový účet České televize a začala ho zkoumat jednotlivá média v čele se serverem idnes.cz a magazínem Respekt.

Firmy, které by na dary neměly mít finanční prostředky

Seznam dárců vykazuje při bližším zkoumání řadu velmi podivných společností, které by podle běžné logiky neměly mít vůbec finance k darům, které poskytly. Kupříkladu společnost Contradiction věnovala 885 000 korun, z údajů za rok 2016 však byla ve ztrátě 400 milionů korun! Obdobná je situace ve firmě Car Service Group, která Zemanovi věnovala 950 000 korun, ačkoli hospodaří ve ztrátě a za předminulý rok udělala obrat pouhé 4 miliony korun. Respekt dále uvádí na nesrovnalosti v účetnictví firmy KOMERC Servis CZ, jež by také neměla mít potřebné finance pro sponzorování prezidentské kampaně.

Podle idnes.cz je rovněž zarážející dar v hodnotě necelých 2 milionů korun od právnického dua Tománek a Jestřáb, které je napojeno na kancléře Mynáře díky jeho podezřelému nákupu strašnické vily.

Dalším sponzorem vyvolávajícím pochybnosti je společnost Ray Service, jež věnovala 500 000 korun, jež jsou zřejmě odměnou za podnikatelský výlet s prezidentem do Číny. Jako bonus je pak Ray Service podezřelý z daňové optimalizace skrze daňové dluhopisy, které obdobně jako Babišův Agrofert firma vydala ke konci možného období. Celkem jich vydala na 25 milionů s desetiprocentním úrokem.

Pochybní přátelé Miloše Zemana

Zarážející je rovněž prezidentův nepravdivý výrok ve včerejším vysílání, že byl seznam již odevzdán úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

Jan Outlý z vedení úřadu se totiž vyjádřil, že dokumenty úřad do dnešního rána neobdržel. Nevyloučil však, že je dnes nemůže doručit například pošta.

Zeman dlouhodobě čelí kritice za netransparentní vedení svého účtu, kde sice jsou dohledatelné sponzorské dary, nikoli však do detailů. Do včerejšího večera se tak kupříkladu nevědělo právě to, kdo stojí za příspěvky skrze přátele Miloše Zemana. Na otázky nedokázal odpovědět ani člen spolku poslanec Veleba ze Strany práv občanů, jenž po opakovaných dotazech opustil studio DVTV s moderátorem Martinem Veselovským.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek