KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Muslimské studentky rasově napadeny při návštěvě památek Holocaustu v Polsku

Skupina muslimských dívek z Berlína tvrdí, že byla rasově napadena během návštěvy památníků holocaustu v Polsku. Dívky, které byly součástí skupiny studentů, uvedly, že na ně místní plivali a vyhrožovali jim. Zdejší policie podle výpovědi dívek nijak nezasáhla a jen se na ně usmívala

...

Trhovci odmítli prodat dívkám vodu

Celkem 20 studentů ze školy Theodora Heusse z berlínské čtvrti Moabit se vydalo na výlet pořádaný sdružením House of the Wannsee Conference, které spravuje památku holocaustu. Studenti navštívili Varšavu, Lodž, Lublin, Krakov a také bývalé koncentrační tábory Majdanek a Treblinka.

Cílem výletu bylo přiblížit studentům holocaust a to, jak Poláci trpěli během nacistické okupace. Čtyři muslimské dívky ze skupiny však uvedly, že jim bylo vyhrožováno. Jedna z dívek uvedla, že na ni plivl muž na ulici v Lublinu a že policejní hlídka stojící poblíž na to nijak nezareagovala.

„Viděli jsme, jak se policisté smějí a jeden z místních mužů nám řekl, že nám policie ani nechce pomoci,“ řekla jedna z dívek jménem Seydanur Kilicová. Policie incident potvrdila, ale uvedla, že studentky kvůli jazykové bariéře špatně pochopila a od lidí, kteří se pokoušeli o překlad, zaslechla, že zde „není žádný problém.“

Dívky rovněž uvedly, že jim na trhu v Lublinu trhovci odmítli prodat vodu, protože jsou cizinky. Jedna ze studentek dokonce vypověděla, že byla ohrožována nožem, na další zase v Lodži někdo vylil vodu se slovy „ať jde pryč.“ V Lublinu nebyly studentky vpuštěny do synagogy.

Polská opozice obvinila vládnoucí konzervativce z šíření xenofobie

Ředitel House of the Wannsee Conference Hans-Christian Jasch řekl: „Jsem obzvláště šokován tím, že se to stalo mladým lidem v naší péči při jejich cestě věnované studiu s tématem rasismu. To je obzvláště smutné.“

Studenti se z Polska vrátili v neděli a naplánovali si společnou schůzku, aby nepříjemné události projednali. Incident využili polští opoziční politici, kteří obvinili vládnoucí konzervativní stranu z toho, že přispívá ke xenofobii v zemi.

„Nenechte se přesvědčit, že je averze vůči uprchlíkům něčím špatným. Poláci nejsou v Evropě výjimkou,“ napsala před čtrnácti dny na svém Twitteru strana Právo a spravedlnost (PiS). Tento tweet byl později nahrazen mírnějším prohlášením o uprchlické krizi. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek