KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Myanmar: Ostré střety policie s demonstrujícími studenty

V Myanmaru dochází v posledních dnech k ostrým střetům mezi demonstrujícími studenty a policií. Studenti pochodují směrem k bývalému hlavnímu městu, kde chtějí protestovat proti změnám ve vysokoškolských zákonech.
...

Policie studenty zatýká

Stovky studentů se střetly s policií ve městě Letpadan, které leží zhruba 140 kilometrů severně od bývalého hlavního města Rangún. Situace se zhoršila poté, co se minulý týden proti demonstrujícím studentům poprvé postavila policie. K největším střetům došlo právě v Letpadanu. Stovky protestujících studentů musely čelit policejním obuškům a chaotické situaci. Mnozí z demonstrantů byli zraněni, někteří omdlévali v davu, jiní se zranili o ostnaté dráty na zátarasech a další byli zraněni přímo policií. Policie některé z nich odváděla do svých nákladních aut, jiné zaháněla do budhistických chrámů, kde měli studenti útočiště. I přesto, že úřady studentům povolily jejich cestu do Rangúnu, konflikt s policií vypukl. Studentům bylo také zakázáno vztyčit jejich vlajku.

Decentralizace školství

Demonstrující studenti chtějí přesvědčit vládu, aby se vysoké školství decentralizovalo a aby bylo možné zakládání studentských odborů a také výuka v etnických jazycích menšin. Pochod započal už v lednu, ale po týdnu byl zastaven v Letpadanu, kde jsou studenti do teď. V Barmě jsou protesty doménou hlavně mladých lidí, kteří se snaží změnit celkový systém k lepšímu. Jejich šance jsou však mizivé. Nechvalně proslulý je pochod z roku 1988 proti tehdejší vládnoucí juntě. V tomto roce byla zavedena přísná cenzura, byly uzavřeny školy a vlády se ujala vojenská síla.

Autor: ElS, Zdroj: BBC

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek