KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Nejstarší muž na světě, který přežil hrůzy Osvětimi, zemřel ve věku 113 let

Muž polsko-izraelského původu zemřel v pátek jen měsíc před svými 114. narozeninami.  Yisrael Kristal, který přežil pobyt v koncentračním táboře Osvětim, zemřel po krátké nemoci. Yisrael se stal nejstarším mužem světa, jeho jméno dokonce figuruje v Guinessově krize rekordů z roku 2016, kdy dosáhl věku 112 let. 

...

Yisraelova rodina byla v táboře zabita, po skončení války se znovu oženil

Kristal se narodil v malé polské vesnici v roce 1903, během první světové války přišel o oba rodiče. Později se přestěhoval do města Lodž a začal pracovat v rodinném cukrářství, dokud nacistická invaze navždy nezměnila jeho život.

Yisrael byl v roce 1940 spolu se svou ženou a dvěma dětmi poslán do nechvalně známého koncentračního tábora Osvětim, kde byl rukou nacistických jednotek SS zavražděn více než 1 milion lidí. Kristal přežil, ale jeho rodina v táboře smrti zemřela.

Po válce se Yisrael přestěhoval do izraelského města Haifa, kde začal nový život. Otevřel si zde cukrárnu, znovu se oženil a stal se otcem dalších dvou dětí, které mu po čase daly několik vnoučat. Muž s pohnutým osudem se i přese všechny strasti dožil velice vysokého věku a v roce 2016 byl ve svých 112 letech zapsán do Guinessovy knihy rekordů jakožto nejstarší muž světa.


Foto: Guiness World Records

Památku muže uctil i Světový židovský kongres

Zástupci Guiness World Records uvedli, že Kristal ani nedokázal vysvětlit, v čem tkví jeho pozoruhodná dlouhověkost.

„Neznám tajemství dlouhého života. Věřím, že je všechno určeno shora a my se nikdy nedozvíme důvod, proč tomu tak je. Byli zde chytřejší, silnější a hezčí muži, než jsem já, ale ti už nejsou naživu. Všechno, co nám zbývá, je pokračovat v práci jak nejlépe to jde a pokusit se obnovit to, co bylo ztraceno,“ řekl  Kristal.

Světový židovský kongres: V (téměř) 114 letech byl Yisrael Kristal nejstarším mužem světa. Dnes zemřel. Čest jeho památce

Yisraelovu památku nyní uctil také Světový židovský kongres a Osvětimský památník. Guiness World Records mezitím hledá nového dlouhověkého nástupce Yisraele Kristala. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek