KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Netanjahu požádal úřady, aby prozkoumaly možnost násilné deportace přistěhovalců

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu údajně požádal své úředníky, aby prozkoumali možnost násilné deportace tisíců afrických přistěhovalců v rámci eskalace kampaně zaměřené proti migrantům. V současné době mají migranti na výběr mezi dobrovolným odchodem a vězením. 

...

Plánované opatření bude téměř jistě napadeno soudem

Podle izraelského deníku Haaretz premiér Netanjahu instruoval svého poradce pro národní bezpečnost Meira Ben-Shabbata, aby prozkoumal možnosti nuceného vyhoštění migrantů. Jeho kabinet mezitím schválil plán na nabídnutí volby pro celkem 40 000 migrantů, zda odejdou dobrovolně s finanční pomocí nebo zda budou uvězněni na dobu neurčitou.

„Už jsme vyhnali 20 000 lidí a nyní je na řadě ten zbytek,“ řekl premiér., který nazval přítomnost přistěhovalců „hrozbou pro izraelský sociální systém i židovskou povahu země“.

Navzdory sporům ohledně stávajícího plánu kvůli nákladům i vězeňskému prostoru Netanjahu požádal úředníky, aby šli ještě dále a zeptal se, zda by bylo možné vyhostit migranty násilím. Jedná se o požadavek, který bude v rámci případného uvedení do praxe téměř jistě napaden soudem.

V úterý byly zveřejněny informace o široce kritizovaném systému, který byl zahájen tento týden. Systém spočívá v přesvědčování migrantů, aby opustili zemi dobrovolně a k tomu dostali finanční obnos v hodnotě 3 500 dolarů (zhruba 72 000 Kč) nebo aby setrvali v zemi s tím, že jim v takovém případě může hrozit vězení.

Většina z migrantů pocházejících převážně ze Súdánu a Eritreje přijela do Izraele ve druhé polovině minulého desetiletí ještě před tím, než byla migrační trasa vedoucí přes Egypt uzavřena pohraničními bezpečnostními silami.


Skupiny bojující za lidská práva požadují zastavení deportací

Mnoho lidí se usadilo v chudých čtvrtích na jihu Tel Avivu, což vyvolalo nesouhlasnou kampaň ze strany místních izraelských obyvatel. Na schůzi vlády, která schválila současný deportační plán, Netanjahu uvedl, že cílem bylo „deportovat ilegální přistěhovalce, kteří vstoupili do Izraele před vybudováním bariéry na hranicích s Egyptem“.

„Myslím si, že je důležité, aby lidé pochopili, že děláme něco, co je legální a naprosto zásadní,“ řekl premiér. „Přistěhovalci mají jasnou volbu. Buďto s námi budou dobrovolně spolupracovat a legálně a důstojně opustí zemi, nebo budeme muset použít jiné nástroje, které jsou v souladu se zákonem,“ pokračoval Netanjahu.

Proti plánu stojí skupiny zabývající se lidskými právy, včetně Centra pro uprchlíky a migranty, Amnesty International či izraelské Asociace pro občanská práva. Tyto organizace nedávno sepsaly dopis, v němž požadují zastavení deportací. „Každý, kdo má srdce, musí bránit vyhoštění uprchlíků,“ stojí v dopise.

„Například Rwanda není bezpečné místo. Veškeré důkazy naznačují, že lidé, kteří byli z Izraele do Rwandy vyhoštěni, se nyní v této zemi ocitli bez statusu, bez práv a jsou vystaveni hrozbám, únosům, mučení i obchodování,“ stěžují si bojovníci za lidská práva.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek