KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Nizozemští vědci objevili gen, který způsobuje depresi

Miliony lidí po celém světě trpí depresí a i moderní medicína má proti ní stále jen omezené zbraně. Nejnovější vědecká studie tvrdí, že tato duševní nemoc zřejmě má určité genetické souvislosti.

...

Gen zvyšuje riziko vzniku deprese

Deprese trápí více než 300 milionů lidí po celém světě a nizozemští vědci doufají, že gen, který podle jejich studie zvyšuje riziko vzniku depresí, pomůže objasnit dosud málo známé příčiny vzniku této závažné nemoci. Nový gen vědci objevili při zkoumání genetické výbavy skupiny 2000 lidí z izolované venkovské lokality v jihozápadní části Nizozemí.

Spojený tým vědců z Erasmovy univerzity v Nizozemí a Ruské akademie věd z Novosibirsku zjistil, že gen NKPD1 o 4 procenta zvyšuje riziko spuštění příznaků deprese. Mezi ně patří pocity neužitečnosti, malá schopnost soustředění a únava.

Osobní genetická výbava tak zřejmě hraje určitou roli v tom, jestli její nositel onemocní touto duševní chorobou. Pouhý jeden gen však dosud nikdy s touto poruchou nebyl spojován a vždycky se soudilo, že zde má velký vliv i vnější prostředí.

Vědci gen objevili u obyvatel izolované nizozemské vesnice

Nizozemští a ruští vědci výsledky svého výzkumu DNA sledovaných jedinců publikovali v odborném časopise Biological Psychiatry. Vědci se při hledání příčin vzniku depresí zaměřili na 22 rodin z malé nizozemské vesnice, která byla po řadu desetiletí do značné míry izolovaná od vnějšího prostředí. Jejich omezený genový fond tak umožnil posílení určitých vzácných genových variant včetně výše zmíněného pro výzkum klíčového genu NKPD1.

Výsledky poté byly aplikovány na vzorek lidí z běžné populace a zde byly zjištěny další varianty genu NKPD1. „Jsme první, komu se podařilo prokázat možné genetické spojení tohoto druhu,“ řekla k závěrům výzkumu jedna z jeho autorek, doktorka Najaf Aminová z Erasmovy univerzity.

Dále dodala, že věří, že tyto výsledky vědcům pomůžou zaměřit se na výzkum deprese na molekulární úrovni a v budoucnu umožní tuto nemoc objektivně diagnostikovat a posuzovat. „NKPD1 může být jedním z molekulárních mechanismů depresí,“ potvrdila doktorka Aminová.

Studie není jediným výzkumem genetických vlivů na deprese. Australští vědci nedávno zahájili dosud největší průzkum tohoto druhu, během kterého budou prověřeny vzorky slin od asi 20 000 lidí. Informovala o tom australská zpravodajská stanice ABC News.


Autor: jil

Zdroj: The Independent

Foto: PA

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek