KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Nový zákon umožní Němcům zjistit, kolik vydělávají jejich kolegové

S novým rokem vstoupil v Německu v platnost nový zákon, který přikazuje firmám větší transparentnost ohledně finančního odměňování mužů a žen.

...

Cílem je snížit rozdíly v platech žen a mužů

Lidé ve společnostech s více jak 200 zaměstnanci (týká se to asi 14 milionů Němců) nyní mají právo vědět, kolik na stejné pozici vydělávají jejich kolegové a kolegyně. Hlavním cílem této nové legislativní úpravy je snížit rozdíly v platech žen a mužů.

Ještě přísnější pravidla platí pro firmy s více než 500 zaměstnanci, které navíc budou muset zveřejňovat pravidelné aktualizace vývoje mezd, aby tím prokázaly dodržování pravidel spravedlivého odměňování.

Německý federální statistický úřad Destatis spočítal, že v současné době činí rozdíl platů mužů a žen na obdobných pozicích 21 procent. Jedná se o jeden z největších rozdílů v celé Evropě. Podle údajů Eurostatu z roku 2015 činí evropský průměr 16 procent.

„Hlavními příčinami této nerovnosti jsou rozdílné obory a povolání žen a mužů i skutečnost, že více žen pracuje na částečný úvazek,“ oznámil Destatis ve své průvodní zprávě.

Kritici varují, že to zvýší závist a nevraživost na pracovištích

Podle bývalé ministryně pro záležitosti žen Manuely Schwesigové budou nyní zaměstnanci moci vědět, jestli jsou spravedlivě ohodnoceni. Zmíněný zákon označila za „opravdový průlom“, který pomůže milionům žen.

Zákon však doprovázejí i kritické ohlasy. Podle nich nové opatření zvýší nevraživost na pracovištích a firmy zatíží zbytečnou byrokracií.

Právní expert křesťanských demokratů z CDU Christian von Stetten odhadl, že takto novou legislativou a s ní spojeným papírováním bude zatíženo asi 4000 německých společností.  „Právo na informace o platech zvýší závist a nespokojenost na pracovištích,“ varoval von Stetten v deníku Die Welt.

Společnost zabývající se průzkumem trhu Expert Market odhadla, že platové rozdíly se v Německu nepodaří narovnat dříve než v roce 2046. „Náš průzkum odhalil, že evropské mocnosti Velká Británie, Francie a Německo musí zvýšit svoje úsilí v eliminaci rozdílů v odměňování mužů a žen,“ řekl Michael Horrocks ze společnosti Expert Market.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek