KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Obama kritizuje nedemokratickou ústavu Barmy

Prezident Spojených států Barack Obama vyzval vůdce Barmy, aby před prezidentskými volbami, které zemi čekají příští rok, reformovali ústavu země. Narážel tak na vůdkyni opozice v Barmě Do Aun Schan Su Ťij. Ta se podle současné ústavy nesmí o funkci prezidentky ucházet, protože její děti nemají barmské občanství.
...

Opoziční kandidátka požaduje reformu barmské ústavy

Obama se s opoziční kandidátkou Su Ťij sešel na společné tiskové konferenci a označil zde důvody, pro které nemůže kandidovat za nesmyslné. Článek 59 D a F barmské ústavy z roku 2008 totiž v praxi říká, že Su Ťij nemůže kandidovat, neboť její synové jsou oficiálně Britové. Je tomu tak proto, že Britem byl i zemřelý manžel vůdkyně barmské opozice. Ta ústavu označila za nespravedlivou a nedemokratickou.

Obama důvod zákazu kandidatury podle svých slov nechápe

V tomto tvrzení ji podpořil i Obama, který prohlásil, že nechápe, proč by někdo nemohl kandidovat na prezidenta kvůli tomu, kdo jsou jeho děti. Su Ťij má za sebou několik let v domácím vězení, nyní je čtvrtým rokem na svobodě. Je také členkou parlamentu. Zmíněný článek byl údajně do ústavy přidám speciálně kvůli ní. Za tuto „lichotku“ poslancům také poděkovala, ale dodala, že takto si reformu nepředstavuje.

Autor: ToD
Zdroj: Bloomberg, Reuters

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek