KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Od roku 2019 budou v Česku nové stokoruny, zdobit je bude Alois Rašín

Stokoruny s portrétem krále Karla IV. budou už brzy minulostí. Současné bankovky by měly být v roce 2019 nahrazeny novým vizuálem, na nějž Česká národní banka vypsala konkurz. Zelenou barvu vystřídá zlatožlutá, Karla IV. pak československý ministr financí Alois Rašín.

...

Takto výrazná změna bankovky proběhne poprvé od vzniku samostatné české měny

Česká národní banka (ČNB) vypsala konkurz na nejlepší návrh nové stokoruny, která by měla přestat platit do přespříštího roku. Už nyní se však ví, jakou bude mít bankovka barvu i kdo ji bude zdobit. Na rubové straně by se měla nacházet ikona budovy Bankovního úřadu ministerstva financí ČSR známá také jako Schebkův palác a osobností na lícní straně bude československý ministr financí Alois Rašín.

ČNB nabízí za nejlepší návrhy finanční odměnu v hodnotě 90, 60 a 30 tisíc korun, návrhy musí být odeslány do 19. ledna příštího roku. Od dob vzniku samostatné české měny se jedná o vůbec první takto výraznou změnu. Alois Rašín se na českých (československých) bankovkách neobjeví poprvé, v roce 1926 se objevil na dvacetikoruně.

Stokorunová bankovka v minulosti patřila prezidentu Masarykovi (v první sérii z roku 1927), objevil se na ní také prezident Klement Gottwald. Už od roku 1993 jsou však Češi zvyklí na podobiznu nejznámějšího českého panovníka Karla IV. jehož podobiznu ztvárnil Oldřich Kulhánek.

S korunou se vzhledem ke změnám nejspíš počítá i do budoucna

V minulosti byly z trhu staženy už dvě bankovky, nejprve to byla dvacetikoruna s Přemyslem Otakarem II. a poté i padesátikoruna se svatou Anežkou Českou. Současná stokoruna sice stažena nebude, ale dostane zcela nový háv.

To, že dochází k takto výrazné změně, naznačuje, že se s českou měnou počítá i do budoucna a že jen tak nebude nahrazena eurem. Jestliže by Centrální banka s eurem v brzké době počítala, nejspíš by neinvestovala do takovýchto inovací. K vytvoření návrhu už byli vyzváni přední čeští výtvarníci, zapojit se však mohou i jiní. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek