KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Odborníci brojí proti Facebooku kvůli aplikaci cílené na děti

Více než 100 expertů na dětskou výchovu a rozvoj žádá Facebook, aby stáhl komunikační aplikaci vytvořenou pro děti mladší 13 let.

...

Centrem sporu je aplikace Messenger Kids, která byla vyvinuta pro děti mladší 13 let jako přehlednější a omezenější variace klasického Messengeru pro dospělé. Tato dětská verze vyžaduje svolení rodičů k užívání a její data nejsou využívána k cílení reklamy, přesto odborníkům její existence vadí.

Děti by neměly používat Facebook

„Messenger Kids bude pravděpodobně první sociální platformou hojně užívanou dětmi od 4 do 11 let. Čím dál větší množství výzkumů však ukazuje, že zvyšující se užívání digitálních zařízení a sociálních sítí dětem ubližuje, což z této aplikace činí nebezpečný nástroj ohrožující dětské zdraví,“ píše se v otevřeném dopise majiteli a zakladateli Facebooku Marku Zuckerbergovi.

„Mladší děti nejsou zkrátka připraveny mít účty na sociálních sítích. Nejsou dost staré na to, aby uchopily komplexitu vztahů online, které často vedou k nepochopení a konfliktům i u dospělých uživatelů,“ stojí dále v dopise.

Facebook již stihl vydat oficiální odpověď, v níž se aplikace zastává. Svou obhajobu staví na faktu, že dostal řadu pozitivních ohlasů od rodičů, kteří kvitují, že nová aplikace umožnila dospělým navázat lepší vztah se svými dětmi a dětem dala nástroj pro komunikaci se svými nejbližšími.

Otevřený dopis však tuto obhajobu zpochybňuje, když oponuje skutečností, že ke komunikaci s bližními není nutné mít účet na dětské verzi Messengeru. Stejně tak se dá využít Skype, rodičovský Facebook či jiné chatovací nástroje. Anebo lze použít telefon samotný.

Polovina rodičů svádí s dětmi ohledně telefonů boj

Dopis dále poukazuje na zvětšující se množství depresí a úzkostí u teenagerů, kteří Facebook užívají podstatnou část svého dne. „Žáci osmých tříd, kteří používají sociální sítě 6 až 9 hodin týdně mají o 47 větší pravděpodobnost vzniku pocitu smutku než jejich spolužáci, kteří tolik času na sociálních sítích netráví.“

Podle dalších průzkumů až padesát procent pubescentů uvádí, že je na svých telefonech závislá. 78 % teenagerů kontroluje svůj telefon každou hodinu. A podle jiného průzkumu polovina zpovídaných rodičů tvrdí, že omezování užívání telefonu jejich dětmi je neustálým bojem.

Britská vláda se již v loňském roce sešla se zástupci několika mediálních společností a výrobců mobilních telefonů, aby s nimi prodiskutovala vážnou situaci ohledně užívání technologií malými dětmi.

Mezi prioritami bylo zabránění užívání sociálních platforem nezletilými, boj s kybernetickou šikanou a možnost implementace upozornění, která by varovala mladé uživatele o množství tráveného času na svém telefonu.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek