KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

OSN: Myanmarská krize je ukázkovým příkladem etnické čistky

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zeid Ra'ad al-Hussein odsoudil „brutální bezpečnostní operaci,“ k níž došlo v Myanmaru (Barma). Zdejší vláda zde minulý měsíc zaútočila proti etnické muslimské menšině Rohingyů  v rámci „zjevně nepřiměřeného" útoku. V návaznosti na to uprchlo z Myanmaru až 270 000 lidí, kteří hledají útočiště v sousedním Bangladéši. 

...

Bangladéš je toho názoru, že se jedná o genocidu

Komisař, který se v pondělí obrátil na Radu OSN pro lidská práva v Ženevě, uvedl, že tisíce lidí prchají z Myanmaru, aby unikly vypalování vesnic i hromadným popravám. „Vyzývám vládu, aby ukončila svou současnou krutou vojenskou operaci a převzala zodpovědnost za veškerá porušení lidských práv, k nimž došlo a aby přestala v rozšířené diskriminaci Rohingyjské populace,“ řekl Zeid.

„Situace se zdá být učebnicovým případem etnické čistky,“ dodal. Oznámení ze strany Vysokého komisaře OSN přišlo den poté, co bangladéšský ministr zahraničí uvedl, že se jedná o genocidu vedenou v Arakanském (Rakhinském) státě v rámci Myanmaru.

„Mezinárodní společenství tvrdí, že jde o genocidu. My jsme téhož názoru,“ řekl Abul Hassan Mahmud Ali.

Dháka chce situaci se sousední zemí řešit mírově

Ali popsal útok bezpečnostních sil ze dne 25. srpna jako „pomstu“ ze strany barmských vojáků. „Mohou být všichni lidé zabiti? Mohou být všechny vesnice spáleny? To není přijatelné,“ řekl ministr a dodal, že Dháka hledá mírové řešení, nikoliv válku proti Myanmaru.

„My jsme ten problém nevytvořili. Vznikl v Myanmaru a tam by měl být také vyřešen. Řekli jsme, že pomůžeme,“ uvedl Ali.

„Kvůli způsobu, jakým byla v Myanmaru provedena genocida a způsobu, jak byli lidé zabiti během žhářských útoků, hodláme naléhat na soudní proces vůči této zemi a její armádě u mezinárodního tribunálu,“ řekl Kazi Reazul Hoque, předseda bangladéšské Národní komise pro lidská práva během nedělní návštěvy v bangladéšském utečeneckém táboře poblíž hranic s Myanmarem.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek